"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | Virtus - FCSB 1-7. Antrenament util pentru campioana României

Champions League Publicat de Daian Cutu pe 9 iul 2024

FCSB a învins zdrobitor formaţia Virtus AC, campioana din San Marino, scor 7-1, în deplasare, în manşa întâi a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Golurile echipei FCSB au fost marcate de Darius Olaru (6 - penalti, 11, 37), Daniel Popa (22, 27) şi David Miculescu (70, 73).

Pentru Virtus a punctat Battistini (86).

LIVE VIDEO | Virtus - FCSB 1-7 (Battistini 86 / Olaru 6-penalty, 11, 37, Popa 22, 27, Miculescu 70, 72), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Creţu, Haruţ, Ngezana, Kiki - Şut, Edjouma - Băluţă, Olaru, Phelipe - D. Popa
  • Virtus: Passaniti - Pupeschi, Rinaldi, De Lucia - Battistini, Monanari, Golinucci, Sabato - Buonocunto, Vallocchia - Benincasa

Minutul 90+3: Final de meci! FCSB bate cu 7-1.

Minutul 86: GOL Virtus! Battistini profită de eroarea de marcaj a lui Kiki.

Minutul 72: GOL FCSB! Edjouma îl lansează pe Miculescu, care se desprinde elegant din marcaj şi marchează din careu.

Minutul 70: GOL FCSB! Popa trage din careu, iar portarul lui Virtus scapă minge, Miculescu profită din câţiva metri.

Minutul 69: Antwi centrează din flanc, iar Popa reia acrobatic. Passaniti respinge în faţă.

Minutul 65: Alhassan înscrie cu capul, după o eroare a portarului. Reuşita este anulată pentru fault în atac.

Minutul 55: Phelipe reia cu efect din careu puţin pe lângă poartă.

Minutul 49: Prima ocazie a celor de la Virtus! După un corner, Golinucci trimite puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 5-0.

Minutul 37: GOL FCSB! Popa scoate pe jos la Olaru, care reia din alergare din careu.

Minutul 27: GOL FCSB! Daniel Popa face recital cu adversarii. Trece de 3 dintre aceştia şi reia perfect plasat.

Minutul 22: GOL FCSB! Popa primeşte o pasă lungă, îl păcăleşte pe Passaniti şi îndeplineşte o formalitate.

Minutul 11: GOL FCSB! Olaru trimite perfect sub bara transversală de la 20 de metri cu piciorul stâng.

Minutul 6: GOL FCSB! VAR intervine pentru un henţ în careu. Centralul merge la monitor şi dictează penalty. Olaru transformă, cu o execuţie pe centrul porţii.

Minutul 2: Olaru scoate la Băluţă, care caută colţul scurt din careu. Passaniti respinge.

--------------------------------------------

Campioana României revine în Champions League după o pauză de şapte ani. Ultimul meci pe care FCSB l-a jucat în cea mai prestigioasă competiţie intercluburi a avut loc pe 23 august 2017. Sporing Lisabona a câştigat acel duel, scor 5-1, în play-off-ul competiţiei.

FCSB a avut noroc la tragerea la sorţi şi a picat cu Virtus, campioana din San Marino. Virtus este o echipă înfiinţată în 1964, joacă pe un stadion cu o capacitate de 2000 de locuri, iar dubla cu FCSB va marca debutul în competiţiile europene pentru campioana din San Marino.

Înaintea triumfului din sezonul precedent, Virtus nu a mai câştigat vreodată titlul şi o singură dată a terminat pe poziţia secundă: în sezonul 1987/1988.

Cel mai valoros jucător de la Virtus este Alessandro Pecci, cotat la 125.000. Pecci este o extremă de 22 de ani care nici măcar nu are poză pe Transfermarkt.