Schimbare totală a situaţiei lui Ianis Hagi! Impresarul jucătorului a lămurit tot Schimbare totală a situaţiei lui Ianis Hagi! Impresarul jucătorului a lămurit tot
Gică Craioveanu a scos în evidenţă aspectul la care trebuie să lucreze Mihăilă Gică Craioveanu a scos în evidenţă aspectul la care trebuie să lucreze Mihăilă
O nouă emisiune spectaculoasă Fotbal Show, astăzi seară, la Prima Sport O nouă emisiune spectaculoasă Fotbal Show, astăzi seară, la Prima Sport
Hugo Mallo, condamnat după ce a abuzat sexual o femeie în faţa a zeci de mii de oameni Hugo Mallo, condamnat după ce a abuzat sexual o femeie în faţa a zeci de mii de oameni
OFICIAL | Bogdan Ţîru a revenit în Superligă OFICIAL | Bogdan Ţîru a revenit în Superligă
OFICIAL | Costel Avram a semnat cu o echipă care se bate la titlu OFICIAL | Costel Avram a semnat cu o echipă care se bate la titlu

VIDEO | Rijeka - Corvinul 1-0. Hunedorenii au luptat eroic cu vicecampioana Croaţiei! Penalty-ul ratat de Buş putea schimba soarta disputei

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 1 aug 2024

Corvinul Hunedoara a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 1-0, de echipa Rijeka, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa.

În tur, scorul a fost 0-0. Ca urmare a celor două manşe, Rijeka s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa. Corvinul ajunge în turul trei preliminar al Conference League.

Joi, golul a fost marcat de Petrovic, în minutul 12. Corvinul a ratat un penalty, în minutul 76, prin Buş.

În turul trei preliminar al Conference League, Corvinul va înfrunta Astana, din Kazahstan, pe 8 august şi 15 august.

Cei de la Astana au avut o ”dublă” foarte complicată în turul anterior, cu Moldovenii de la Milsami Orhei, de care au trecut cu 2-1 la general.

Astana este cotată la 9.85 milioane de euro, în timp ce lotul hunedorenilor e evaluat la 5.49 milioane de euro.

VIDEO | Rijeka - Corvinul 1-0 (Petrovic), în direct la Prima Sport 3. Echipele de start:

• Rijeka: Zlomislic - Smolcic, Galesic, Radeljic, Cabraja - Selahi - Pasalic, Petrovic, Frunk, Jankovic, Ivanovic
  • Corvinul: Lefter - Neacşa, Lică, Manolache, Velisar - Roger, Hrezdac, Ubbink - Lupu, Buş, Pîrvululescu

Minutul 90+14: Final de meci! Rijeka bate şi continuă în Europa League.

Minutul 74: Portarul Posavec faultează în careu. Buş execută şi trage mult peste poartă.

Minutul 61: Lupu reia din 15 metri, dar portarul prinde.

Minutul 47: Lefter scoate la Pasalic, faza continuă, iar mingea loveşte bara.

Minutul 45+2: Pauză! Croaţii conduc cu 1-0.

Minutul 43: Radeljic reia cu capul peste din lovitură liberă.

Minutul 12: GOL Rijeka! Petrovic reia din careu.

Minutul 10: Rijeka dezvoltă un atac tăios din flancul drept, mingea este scoasă la X, care din câţiva metri nu prinde poarta.

Minutul 8: Manolache scapă din marcaj şi trimite cu capul puţin peste poartă. Mingea a venit din corner.

Minutul 5: Croaţii pleacă pe contraatac, iar Pasalic trage din careu. Lefter respinge spectaculos.

---------------------------------

În partida tur, hunedorenii au reuşit să o ţină în şah pe vicecampioana Croaţiei, după ce a eliminat-o pe Paksi, locul secund şi deţinătoarea Cupei în Ungaria.

Misiunea pare una dificilă, având în vedere diferenţa de valoare, dar de aproape un an încoace, Corvinul a produs o sumedenie de surprize.

În cazul în care va fi eliminată, formaţia pregătită de Maxim va evolua în al treilea tur preliminar Conference League.