"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | Dinamo - Petrolul 4-1. Descătuşarea ”câinilor”

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 iul 2024

Dinamo s-a impus clar pe teren propriu, scor 4-1, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a doua a Superligii.

Dinamoviştii au controlat meciul de pe arena Arcul de Triumf, iar Hakim Abdallah a deschis scorul în minutul 12, cu un şut la vinclu. Elevii lui Kopic au mai marcat odată în minutul 42, prin Cătălin Cîrjan, care a marcat, cu noroc, din careu, dintre patru adversari. După pauză, alb-roşii şi-au majorat avantajul la trei goluri, prin reuşita lui Astrit Selmani, din minutul 60. Ploieştenii au redus din diferenţă în minutul 82, prin Ţicu, după o pasă excelentă a lui Hanca. Imediat după golul oaspeţilor, Tidiane Keita a făcut un penalti, faultându-l pe Dennis Politic, iar acesta din urmă a transformat fără probloeme stabilind scorul final, în minutul 86, Dinamo – Petrolul 4-1.

Alb-roşii ocupă locul 5 în clasament, cu 3 puncte. Petrolul Ploieşti are un singur punct şi se află pe locul 14.

VIDEO | Dinamo - Petrolul 4-1 (Abdallah 12, Cîrjan 41, Selmani 61, Politic 86-penalty / Ţicu 81), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - C. Costin, Boateng, Homawoo, Opruţ - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Abdallah, Selmani, Politic
  • Petrolul: Zima - Miranda, Papp, Huja, Ţicu - Mateiu, Keita - M. Bratu, M. Dumitriu, G. Grozav - Berisha

Minutul 90+3: Final de meci! Dinamo bate cu 4-1.

Minutul 86: GOL Dinamo! Keita comite două mari erori. Îi lasă mingea lui Politic, apoi îl faultează pe acesta în careu. Acelaşi Politic transformă fără emoţii.

Minutul 81: GOL Petrolul! Hanca îl găseşte pe Ţicu în careu, iar acesta şutează cu stângul sub transversală.

Minutul 64: Huja primeşte în câţiva metri, dar nu îl poate învinge pe Golubovic.

Minutul 61: GOL Dinamo! Milanov întoarce la Selmani, care îndeplineşte o formalitate din 4 metri.

Minutul 45+4: Pauză! Petrolul conduce cu 2-0.

Minutul 41: GOL Dinamo! Cîrjan primeşte în careu, întoarce 4 adversari şi reia elegant.

Minutul 14: O minge deviată a fost aproape să producă un gol pentru oaspeţi.

Minutul 12: GOL Dinamo! Abdallah este găsit complet nemarcat în careu. Atacantul trage imparabil la vinclu.

---------------------------------

Dinamo s-a salvat de la retrogradare după barajul cu Csikszereda, iar acum vrea să facă uitat sezonul ruşinos şi atacă play-off-ul. Câiniii au debutat în noul sezon cu o înfrângere pe terenul CFR-ului, scor 3-2.

Nici Petrolul nu a avut un start de sezon prea bun. Ploieştenii au remizat pe teren propriu în prima etapă cu nou-promovata Gloria Buzău, scor 0-0.

Ultima întâlnire dintre cele două combatante s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.