Situaţie incredibilă: un român poate deveni campion mondial în WRC în acest weekend Situaţie incredibilă: un român poate deveni campion mondial în WRC în acest weekend
"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV

VIDEO | Poli Iaşi - Gloria Buzău 1-2! Buzoienii obţin prima victorie din acest sezon

Superliga Publicat pe 27 iul 2024

Politehnica Iaşi a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de Gloria Buzău, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Au marcat: Alin Roman ’36 / Ricardo Matos ‘45+12, ‘52

În minutul 45+6, Alin Roman a ratat un penalti.

Poli Iaşi - Gloria Buzău, 1-2 (Alin Roman '29, Ricardo Matos '45+13, '53)

• Poli Iaşi: Ailenei - Todoroski, Ilie, Samayoa, Ispas - Itu, Bordeianu, Roman, Stefanovici - Pinto Goncalves, Harrison
  • Gloria Buzău: Greab - Ferraresso Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Salceanu - Akhmatov, Prejmereanu, Tescan, Traore - Isfan, Pinho Matos

Minutul 90+5. Final de meci

Minutul 90+5. Miskovic trimite este aproape de un gol fabulos, dar mingea se duce peste poartă!

Minutul 79. Ocazie pentru Poli Iaşi! Bordeianu trimite puternic, dar mingea se duce departe de poartă!

Minutul 57. Ocazie pentru buzoieni! Alexandru Işfan trimite mingea în faţa porţii, dar fundaşul respinge in-extremis şi îndepărtează pericolul!

Minutul 53. Goooolll Gloria Buzău! Ricardo Matos reuşeşte dubla după o greşeală a portarului Alienei!

Minutul 45+13. Gooooollll Gloria Buzău! Ricardo Matos reuşeşte să marcheze printr-o bijuterie din foarfecă chiar la ultima fază a primei reprize!

Minutul 45+6. Arbitrul dictează penalty, dar Alin Roman execută modest şi mingea este respinsă de Greab!

Minutul 45+1. Ocazie pentru Poli Iaşi! Alin Roman trimite puternic din voleu, dar mingea se duce peste poartă!

Minutul 29. Goooolll Poli Iaşi! Alin Roman scapă de marcaj şi trimite cu capul, păcălindu-l pe Greab! După o lungă verificare VAR, golul este validat

Minutul 1. A început partida!

__________________________________________________________

Poli Iaşi vine după ce a obţinut prima victorie din acest sezon în faţa lui FC Botoşani, scor 1-0, pe teren propriu. Ieşenii debutaseră cu stângul în această stagiune, după ce au pierdut 1-0 cu Sepsi.

De cealaltă parte, Gloria Buzău a pierdut şi ea în etapa trecută cu Sepsi, scor 2-1, dar are un punct obţinut până în acest moment, graţie egalului cu Petrolul din prima rundă.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în play-off-ul Ligii 2, în sezonul 2022-2023, când meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1.