"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

VIDEO | Paksi - Corvinul 0-4. Hunedorenii rezolvă calificarea! Prestaţie fabuloasă a divizionarei secunde în Ungaria

Europa League Publicat de Daian Cutu pe 11 iul 2024

Corvinul Hunedoara s-a impus clar în deplasare, 4-0, cu maghiarii de la Paksi FC, în prima manşă a primului tur preliminar al Ligii Europa.

Golurile echipei lui Florin Maxim au fost marcate de Buş ‘9 şi Lupu ‘45+2, ’86, ‘90+3.

În minutul 76, de la gazde a fost eliminat Szabo.

VIDEO | Paksi - Corvinul 0-4 (Buş 8, Lupu 45+2, 86, 90+2), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Paksi: Szappanos, Balogh, Kinyik, Konyves, Lenzser, Osvath, Papp, Silye, Szabo B., Szabo J., Windecker
  • Corvinul: Lefter, Bradu, Bus, Hrezdac, Iacob, Lica, Lupu, Manolache, Neacşa, Pîrvulescu, Roger

Minutul 90+8: Final de meci! Corvinul se impune cu 4-0.

Minutul 90+2: GOL Corvinul! Lupu marchează al treilea său gol, cu o execuţie cu stângul din careu.

Minutul 86: GOL Corvinul! Roger pleacă pe contraatac şi profită de spaţiul liber, apoi centrează în careu, iar Lupu profită de repsingerea unui adversar.

Minutul 77: Szabo are o intrare dură la mijlocul terenului asupra lui Hrezdac şi vede cartonaş galben. Centralul este chemat la VAR şi întoarce decizia. Jucătorul maghiar e eliminat.

Minutul 46: Pîrvulescu centrează, iar Buş urmăreşte bine şi reia în forţă din 10 metri. Portarul maghiar respinge.

Minutul 45+5: Pauză! Corvinul conduce cu 2-0.

Minutul 45+2: GOL Corvinul! Lupu preia dintr-o poziţie grea în careu şi îl învinge pe Szappanos.

Minutul 8: GOL Corvinul! Sergiu Buş a reluat din prima un balon respins.

Minutul 3: Windecker reia cu capul de lângă doi adversari peste poartă din 5 metri. Totul a pornit de la lovitura liberă executată de Balogh la bara a doua.

-----------------------------------

Corvinul a reuşit să câştige Cupa României şi va participa după patru decenii în cupele europene. Hunedorenii au terminat sezonul trecut din Liga 2 pe locul secund, dar nu au avut drept de promovare în Superliga.

Trupa lui Florin Maxim vine după înfrângerea categorică din Supercupa României în faţa FCSB-ului, scor 3-0.

De cealaltă parte, Paki FC, formaţie ce evoluează în prima ligă din Ungaria, a terminat pe locul 2, în spatele campioanei Ferencvaros.