Mihai Stoica a numit cea mai bună echipă din grupa României. "Mult peste" | VIDEO EXCLUSIV Mihai Stoica a numit cea mai bună echipă din grupa României. "Mult peste" | VIDEO EXCLUSIV
Mihai Stoica a identificat marele vinovat de la primul gol marcat de Olanda şi nu e Niţă. „Trebuia să îl blocheze şi s-a întors cu spatele” | EXCLUSIV VIDEO Mihai Stoica a identificat marele vinovat de la primul gol marcat de Olanda şi nu e Niţă. „Trebuia să îl blocheze şi s-a întors cu spatele” | EXCLUSIV VIDEO
Selecţionerul Edi Iordănescu, mesaj superb pentru tatăl său, după eliminarea de la EURO 2024 a României Selecţionerul Edi Iordănescu, mesaj superb pentru tatăl său, după eliminarea de la EURO 2024 a României
 Atleta Daniela Stanciu, calificată la JO de la Paris. România a ajuns la 106 sportivi Atleta Daniela Stanciu, calificată la JO de la Paris. România a ajuns la 106 sportivi
VIDEO | Mario Balotelli, rupt de beat. Imaginile cu atacantul italian au devenit virale VIDEO | Mario Balotelli, rupt de beat. Imaginile cu atacantul italian au devenit virale
E gata! Florinel Coman a semnat. „Totul este înţeles. Mai rămâne să facă vizita medicală” E gata! Florinel Coman a semnat. „Totul este înţeles. Mai rămâne să facă vizita medicală”

Franţa - Belgia 1-0. Autogolul lui Vertonghen a făcut diferenţa

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe luni, 20:42

Franţa a învins la Dusseldorf, scor 1-0, echipa naţională a Belgiei, în optimile de finală ale Euro 2024.

Franţa s-a calificat în sferturi cu un autogol al lui Vertonghen.

Într-o primă repriză fără mari valenţe tehnice, belgienii au avut prima ocazie importantă la şutul lui De Bruyne, parat de Mike Maignan, în minutul 24. Au urmat şanse pentru cocoşii galici. Mai întâi a ratat Marcus Thuram, lovitură de cap din careu, respinsă de Casteels, în minutul 33.

A urmat apoi Tchouameni, care a irosit două ocazii – prima în minutul 45, şut puţin peste poartă de la marginea careului, apoi, în repriza secundă, minutul 49, şut de la distanţă, repins în corner de Casteels.

În minutul 61 Theo Hernandez a intervenit excelent, blocându-l pe Carrasco în careu, iar Maignan a intervenit extraordinar în faţa lui Lukaku, în minutul 71. Saliba a trimis puţin pe lângă poartă, în minutul 74, anunţând parcă autogolul lui Vertonghen, din minutul 85, fundaşul belgian deviind şutul lui Kolo-Muani.

LIVE TEXT | Franţa - Belgia 1-0 (Vertonghen 85-autogol). Echipele de start:

• Franţa: Maignan; Kounde, Upamencano, Saliba, T. Hernandez; Tchouameni, Kante, Rabiot; Griezmann, M. Thuram, Mbappe
  • Belgia: Casteels; Castagne, Faes, Vertonghen, Theate, Carrasco, Onana, De Bruyne, Doku, Openda, Lukaku

Minutul 90+5: Final de meci! Franţa bate cu 1-0.

Minutul 85: GOL Franţa! Kolo Muan trage, iar Vertonghen deviază nefericit în proprie poartă.

Minutul 83: De Bruyne nu îl poate învinge pe Maignan din marginea careului.

Minutul 49: Casteels scoate în corner la şutul de la distanţă trimis de Tchouameni.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 33: Paradă la poarta cealaltă! Casteels respinge la lovitura de cap a lui Thuram.

Minutul 24: Maignan scoate lovitura liberă executată bine de Kevin De Bruyen.

Minutul 10: Griezmann trage din marginea careului fără emoţii pentru portar.

----------------------------------------

Franţa a prestat un joc sub aşteptări în faza grupelor Campionatului European şi a obţinut o victorie şi două egaluri. Francezii au debutat cu victoria la limită în faţa Austriei, scor 1-0, ca mai apoi să facă 0-0 cu Olanda şi 1-1 cu Polonia, formaţie care era deja eliminată la ora meciului. Trupa lui Dechamps a încheiat grupa pe locul 2, cu 5 puncte.

De cealaltă parte, Belgia a obţinut doar 4 puncte, dar a terminat tot pe locul 2 în grupa E. Belgienii au debutat cu stângul la acest euro, pierzând surprinzător cu 1-0 în faţa Slovaciei, dar au reuşit să se redreseze cu România, în faţa căreia au câştigat cu 2-0. În ultimul meci, belgienii au terminat la egalitate, scor 0-0, cu Ucraina.

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima oară în semifinalele Nations League, unde Franţa s-a impus (3-2) şi în semifinalele Cupei Mondiale din 2018, când tot francezii au ajuns în finală, după victoria cu 1-0.

Duelul dintre cele două poate fi considerat de departe cea mai tare întâlnire din „optimile” EURO 2024.