Adrian Mititelu continuă războiul cu FRF: „Trebuie să facem curăţenie în fotbal” Adrian Mititelu continuă războiul cu FRF: „Trebuie să facem curăţenie în fotbal”
Mihai Rotaru, anunţul de ultim moment despre plecarea lui Alexandru Mitriţă: „Este 100%” Mihai Rotaru, anunţul de ultim moment despre plecarea lui Alexandru Mitriţă: „Este 100%”
"Cele mai frumoase ratări, ia un trofeu". Marius Ştefănescu, ironizat după ce a fost numit omul meciului | VIDEO EXCLUSIV "Cele mai frumoase ratări, ia un trofeu". Marius Ştefănescu, ironizat după ce a fost numit omul meciului | VIDEO EXCLUSIV
LIVE TEXT | Portugalia - Franţa, ASTĂZI, de la 22:00. Ronaldo vs Mbappe, în „sferturile” Campionatului European. Echipele probabile LIVE TEXT | Portugalia - Franţa, ASTĂZI, de la 22:00. Ronaldo vs Mbappe, în „sferturile” Campionatului European. Echipele probabile
LIVE TEXT | Spania - Germania, ASTĂZI, de la 19:00. Finala din „sferturi” între echipele încântătoare de la EURO 2024. Echipele probabile LIVE TEXT | Spania - Germania, ASTĂZI, de la 19:00. Finala din „sferturi” între echipele încântătoare de la EURO 2024. Echipele probabile
Favoritele în lupta la titlu în Superliga. Echipa cotată surprinzător! „Ce transferuri a făcut?” | EXCLUSIV VIDEO Favoritele în lupta la titlu în Superliga. Echipa cotată surprinzător! „Ce transferuri a făcut?” | EXCLUSIV VIDEO

Presa spaniolă ”îl face praf” pe arbitrul Felix Zwayer. ”Contacte minime şi a oprit un atac promiţător al României”

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe marți, 22:36

România a pierdut cu Olanda, 3-0, în optimile de finală ale EURO 2024. Au marcat: Gakpo 20, Malen 82, 90+3.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă

Presiunea rivalilor a dat rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0. Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0 în minutul 90+3, şi echipa Ţărilor de Jos merge mai departe, în sferturi.

Rămâne o controversă

Centralul neamţ Felix Zwayer a luat o decizie controversată în finalul primei reprize. La scorul de 1-0 pentru batavi, Vasile Mogoş a fost lovit extrem de rău cu cotul de Denzel Dumfries. Fundaşul nostru s-a resimţit puternic şi a fost nevoie de schimbare. În locul său, selecţionerul l-a trimis în teren pe Bogdan Racoviţan.

Presa spaniolă l-a criticat dur pe centralul german. Cei de la Archivovar.es i-au acordat nota 4 şi au punctat un alt moment delicat, atunci când centralul a oprit un contraatac al nostru, la scorul de 1-0 pentru adversari.

”Felix Zwayer a dezamăgit după o prestaţie slabă la meciul România – Olanda. Arbitrul german, care a avut mai degrabă un EURO destul de slab, a continuat în aceeaşi dinamică, deşi a arbitrat un meci relativ simplu. A fluierat fault pentru contacte minime şi a oprit un atac promiţător al României la scorul de 1-0, inventând un joc periculos care nu a existat.

A arătat cartonaşe în patru rânduri, dar ar fi putut arăta doar două. Nu a avut succes nici la acest capitol. Pe lângă golul anulat la VAR al olandezilor, meciul s-a desfăşurat fără acţiuni care i-ar fi putut complica prestaţia”, au notat ibericii.