E gata! Ladislau Boloni pleacă de la Metz şi ar putea reveni în Superliga E gata! Ladislau Boloni pleacă de la Metz şi ar putea reveni în Superliga
Transfer interesant la Gloria Buzău. Nou-promovata a adus un jucător format la un club important din Spania Transfer interesant la Gloria Buzău. Nou-promovata a adus un jucător format la un club important din Spania
Sezonul vitezei în coastă continuă cu Memorialul Werner Hirschvogel Sezonul vitezei în coastă continuă cu Memorialul Werner Hirschvogel
Spectacol româno-olandez în Fan Zone-ul din Munchen. Vor concerta artişti consacraţi de la noi Spectacol româno-olandez în Fan Zone-ul din Munchen. Vor concerta artişti consacraţi de la noi
Ladislau Boloni a izbucnit, după comparaţiile dintre România şi Ungaria la EURO 2024: „Astea sunt nişte tâmpenii” Ladislau Boloni a izbucnit, după comparaţiile dintre România şi Ungaria la EURO 2024: „Astea sunt nişte tâmpenii”
Cristian Ionescu, Eazy Asigurări, prezent la partidele Grand Chess Tour 2024. ”Adesea ne afundăm în propriile decizii, mutări şi tindem să ne subestimăm adversarul” Cristian Ionescu, Eazy Asigurări, prezent la partidele Grand Chess Tour 2024. ”Adesea ne afundăm în propriile decizii, mutări şi tindem să ne subestimăm adversarul”

Elveţia - Italia 2-0. Elveţienii au surclasat şi au eliminat Campioana Europeană, în „optimile” EURO 2024

EURO 2024 Publicat pe sâmbătă, 20:45

Elveţia s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a învins, la Berlin, scor 2-0, chiar deţinătoarea trofeului, echipa Italiei.

La Berlin, Donnarumma a salvat la şutul lui Embolo, din minutul 24, dar nu a mai putut face nimic la golul lui Remo Freuler, din minutul 37. Ruben Vargas a pasat în careu prentru Freuler, acesta a şutat, fundaşul italian Mancini a deviat uşor balonul şi elveţienii au deschis scorul. În minutuul 45+1 Donnarumma a intervenit la şutul lui Rieder, respingând în bară, apoi balonul a ieşit în corner.

Imediat după reluare, elveţienii şi-au majorat avantajul, la două goluri, prin golul superb înscris de Vargas, în minutul 46. În minutul 52 Schar a fost aproape de autogol, trimiţând cu capul în bara propriei porţi, iar Scamacca a lovit şi el bara în minutul 75. S-a încheiat 2-0 pentru Elveţia, care păşeşte în sferturi, în timp ce campioana en-titre a Europei a dezamăgit la acest turneu final pe care îl şi părăseşte după optimile de finală.

Elveţia - Italia 2-0 (Freuler R. 37', Vargas R. 46')

• Elveţia: Sommer; Schar, Akanji, Rodriguez; Rieder, Xhaka, Freuler, Aebischer; Ndoye, Vargas; Embolo
  • Italia: Donnarumma; Darmian, Mancini, Bastoni, Di Lorenzo; Barella, Fagioli, Cristante; Chiesa, Scamacca, El Shaarawy

Min. 90+2: Final de meci!

Min. 51: Ocazie imensă pentru Italia! Fabian Schar a fost aproape de autogol, după ce a deviat mingea trimisă în careu de italieni în bară.

Min. 46: GOOOL marcat de Elveţia! Vargas a pirmit la marginea careului şi reuşeşte o execuţie fabuloasă, care îl lasă pe Donnarumma simplu spectator.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+3: Final de primă repriză!

Min. 45+1: Ocazie mare pentru Elveţia! Rieder a trimis periculos, dar Donnarumma a reuşit să respingă în bară şi ulterior în corner.

Min. 37: GOOOL marcat de Elveţia! Freuler a primit de la Vargas, iar mijlocaşul a deschis scorul cu un şut la colţul scurt.

Min. 26: Ocazie pentru Italia! Chiesa a făcut ravagii în careul elveţienilor, dar şutul său periculos a fost repins de Akanji.

Min. 24: Ocazie mare pentru Elveţia! Embolo a fost găsit într-o poziţie excelentă, dar Donnnarumma a reuşit să respingă şutul atacantului elveţian.

Min. 1: A început partida!

_______________________________________________________________________

Elveţia şi Italia, două ţări vecine care se cunosc bine şi din punct de vedere fotbalistic. Paradoxal, echipa care a avut emoţii mai mari pentru calificarea în optimile de finală este Italia, deşi este una dintre favorite şi este şi campioana en titre, după ce s-a impus la ediţia organizată în 2021 în urma succesului cu Anglia.

Pentru a ajunge în optimile de finală, Italia a câştigat cu mari emoţii partida de deschidere cu Albania, scor 2-1. Apoi a pierdut la limită cu Spania, scor 0-1, iar confruntarea cu Croaţia a adus mult dramatism. Golul calificării Italiei a fost reuşit în minutul 90+8.

De partea cealaltă, Elveţia a câştigat meciul de deschidere cu Ungaria, scor 3-1, iar apoi a remizat de fiecare dată, scor 1-1, cu Scoţia şi Germania.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022, când ambele partide s-au terminat la egalitate. Italia a învins Elveţia şi la EURO 2020, scor 3-0, în faza grupelor.

Echipele probabile:

• Elveţia: Sommer; Schar, Akanji, Rodriguez; Stergiou, Xhaka, Freuler, Aebischer; Ndoye, Vargas; Embolo
  • Italia: Donnarumma; Darmian, Mancini, Bastoni; Di Lorenzo, Barella, Jorginho, Pellegrini, Dimarco; Chiesa, Scamacca