Încă un club din Liga 2 e aproape de colaps! ”5 luni fără salarii” Încă un club din Liga 2 e aproape de colaps! ”5 luni fără salarii”
VIDEO | Petrolul Ploieşti - Poli Iaşi 3-1. O eliminare a rupt jocul oaspeţilor! ”Lupii galbeni” urcă pe locul secund în Superliga VIDEO | Petrolul Ploieşti - Poli Iaşi 3-1. O eliminare a rupt jocul oaspeţilor! ”Lupii galbeni” urcă pe locul secund în Superliga
Manchester City a refuzat solicitarea clubului Manchester United de a-i duce cu avionul său privat şi pe Mainoo şi Gamacho la Paris, pentru Balonul de Aur Manchester City a refuzat solicitarea clubului Manchester United de a-i duce cu avionul său privat şi pe Mainoo şi Gamacho la Paris, pentru Balonul de Aur
VIDEO | Real Valladolid – Villarreal 1-2. ”Submarinul galben” urcă pe podium VIDEO | Real Valladolid – Villarreal 1-2. ”Submarinul galben” urcă pe podium
Inter, mesaj special pentru Cristi Chivu. Fostul fundaş a împlinit 44 de ani Inter, mesaj special pentru Cristi Chivu. Fostul fundaş a împlinit 44 de ani
Răzvan Lucescu, dorit pe banca unei echipe naţionale! Răzvan Lucescu, dorit pe banca unei echipe naţionale!

VIDEO | Petrolul Ploieşti - Poli Iaşi 3-1. O eliminare a rupt jocul oaspeţilor! ”Lupii galbeni” urcă pe locul secund în Superliga

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 17:45

Petrolul Ploieşti a câştigat pe teren propriu, 3-1, cu Poli Iaşi, în etapa a 14-a din Superligă.

La Ploieşti, ieşenii au reuşit să deschidă scorul prin Mihai Bordeianu, care a înscris din lovitură liberă, în minutul 20. Gazdele au egalat după numai cinci minute, la un corner executat de Jyry şi finalizat de Grozav, cu o lovitură de cap. Echipa lui Emil Săndoi a rămas în zece jucători după ce Florian Kamberi a fost eliminat, în minutul 39, după un duel cu Huja.

Ploieştenii au înscris golul desprinderii în minutul 53. Dumitriu a aruncat de la margine, Grozav a prelungit în careu, Mihnea Rădulescu a trimis spre poartă, dar balonul a ajuns la Alexandru Tudorie şi acesta a marcat. Gazdele au rezolvat problema învingătoarei în minutul 89, când Mario Bratu a stabilit scorul final. A fost Petrolul – Poli Iaşi 3-1 şi ploieştenii sunt pe locul secund în Superligă, cu 22 de puncte. Poli Iaşi are 17 puncte şi e pe 10.

VIDEO | Petrolul Ploieşti - Poli Iaşi 3-1 (Grozav 25, Tudorie 53, Bratu 89 / Bordeianu 20), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Ricardo, Roche, Huja, Dumitriu - Mateiu, Keita - M. Rădulescu, Jyry, Grozav (cpt.) - Tudorie
  • Poli: J. Fernandez – Todoroski, Guilherme Soares, Moreira da Silva, Atanaskoski – V. Gheorghe, Bordeianu, Garbbio, Gheorghiţă - Roman – Kamberi

Minutul 90+3: Final de meci! Petrolul bate cu 3-1.

Minutul 89: GOL Petrolul! Bratu scapă din marcaj şi reuşeşte să finalizeze din câţiva metri.

Minutul 65: Fernandez a scos de sub transversală un balon şutat din marginea terenului.

Minutul 53: GOL Petrolul! Rădulescu ratează din faţa porţii, dar Tudorie vine bine pe respingerea portarului.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 43: Rădulescu trece elegant de doi adversari, pătrunde în care şi apoi reia puţin pe lângă.

Minutul 38: Arbitrul merge la monitorul VAR şi îi dă direct cartonaş roşu lui Kamberi, care l-a lovit pe Huja.

Minutul 25: GOL Petrolul! Fernandez iese complet aiurea la un corner. Grozav profită şi reia din 2 metri cu capul.

Minutul 22: Mateiu şutează în forţă cu pământul de la 25 de metri. Fernandez e atent şi respinge.

Minutul 20: GOL Poli Iaşi! Bordeianu trimite de la distanţă pe sub zid.

Minutul 17: Grozav reia cu efect de la 20 de metri. Fernandez nu a avut emoţii.

------------------------------------

Înaintea partidei, Petrolul se află pe locul şase, cu 19 puncte, iar Poli Iaşi pe poziţia a 9-a, cu 17 puncte.

Ploieştenii au început cu dreptul actualul sezon şi a cunoscut înfrângerea de doar două ori şi de fiecare dată în deplasare.. De cealaltă parte, ieşenii au strâns şase puncte în ultimele trei meciuri şi sunt în revenire de formă.

În stagiunea precedentă, meciul dintre cele două de la Iaşi din timpul sezonului regular s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în vreme ce Petrolul s-a impus pe teren propriu, sscor 2-1. În play-out, cele două combatante s-au întâlnit din nou, iar Poli Iaşi a ieşit învingătoare, scor 2-0..