”Toată lumea m-a primit cu căldură”. A ajuns în Superliga şi s-a declarat impresionat de ce a găsit în România ”Toată lumea m-a primit cu căldură”. A ajuns în Superliga şi s-a declarat impresionat de ce a găsit în România
Belgianul Remco Evenepoel, a doua oară consecutiv campion mondial la contratimp Belgianul Remco Evenepoel, a doua oară consecutiv campion mondial la contratimp
”Nu mai există recunoştinţă”. Mircea Rednic, foarte supărat după ce Răzvan Oaidă a ales altă echipă din Superliga ”Nu mai există recunoştinţă”. Mircea Rednic, foarte supărat după ce Răzvan Oaidă a ales altă echipă din Superliga
”Mi-au dat doi an contract, până la 45 de ani sunt acolo”. Prima uriaşă primită de Bănel Nicoliţă pentru a semna cu un club din Liga 4 ”Mi-au dat doi an contract, până la 45 de ani sunt acolo”. Prima uriaşă primită de Bănel Nicoliţă pentru a semna cu un club din Liga 4
Valentin Suciu ştie unde s-a pierdut duelul cu Gică Hagi. ”Acum nu mai putem face nimic” Valentin Suciu ştie unde s-a pierdut duelul cu Gică Hagi. ”Acum nu mai putem face nimic”
Alibec a explicat de ce nu a executat al doilea penalty cu Sepsi. ”Dacă n-a marcat, am luat eu mingea, ce să fac?” Alibec a explicat de ce nu a executat al doilea penalty cu Sepsi. ”Dacă n-a marcat, am luat eu mingea, ce să fac?”

VIDEO | FC Botoşani - FC ”U” Craiova 2-1! Două cartonaşe roşii într-un meci liniştit, dar spectaculos.Spiritele s-au încis la final

Superliga Publicat de Ovidiu Neacşu pe 25 apr 2022

Formaţia FC Botoşani a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC ”U” Craiova 1948, în ultimul meci al etapei a VI-a din play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor. Echipa FC Botoşani a evoluat cu un jucător mai puţin din minutul 71, după eliminarea lui Jaja. Şi craiovenii au avut un eliminat, dar în minutul 90+5.

Pentru FC Botoşani au marcat Dican (39) şi Dawa (66), iar pentru U Craiova 1948 a înscris Compagno, din penalti, în minutul 55.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Haruţ, Dican, Papa (Patache 80') - Tîrcoveanu (Florescu 73'), M. Roman II (Lupeta 90'+1), Souza Silva. Antrenor: Marius Croitoru

FC ”U” Craiova 1948: R. Popa - Negru (Bălan 84'), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah (Marquet 71'), Achim (Albu 85') - Van Durmen, Bauza, Ondaan (Sidibe 70') - Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Şeroni (33), Haruţ (54), Jaja (58, 71), Pap (59), Dawa (61) / Diallo (38, 90+5), Marquet (72), Sidibe (78)

Cartonaş roşu: Jaja (71) / Diallo (90+5)

Arbitri: Cătălin Popa – Valentin Avram, Ciprian Florin Danşa – Lucian Rusandu

Observatori: Marcel Savaniu, Bogdan Buhuş

Vineri, CS Mioveni a învins în deplasare Academica Clinceni, scor 2-0, şi Dinamo s-a impus tot în deplasare, scor 1-0, în faţa echipei Gaz Metan Mediaş. Sâmbătă, UTA a învins cu 1-0 Chindia Târgovişte, iar Rapid a dispus de Sepsi, scor 1-0.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. Rapid – 38 de puncte, 3. FC Botoşani – 35, 3. Sepsi – 33, 4. UTA - 29, 5. FC ”U” Craiova 1948 – 28, 6.  CS Mioveni - 28,  7. Chindia Târgovişte – 22, 8. Dinamo – 16, 9. Academica Clinceni – -3, 10. Gaz Metan Mediaş – -27.

FC Botoşani - FC ”U” Craiova 2-1 (Dican 39, Dawa 66 / Compagno 55), în direct pe Prima Sport 2

• FC Botoşani: 1. Pap - 47. Braun, 5. Dawa, 32. Şeroni, 30. Ţigănaşu - 2. Haruţ, 6. Dican, 67. Papa - 10. Tîrcoveanu, 20. M. Roman II, 17. Souza Silva
  • FC ”U” Craiova: 31. R. Popa - 2. Negru, 4. Kovacic, 13. Diallo, 5. Huyghebaert - 77. Asamoah, 6. Achim - 30. Van Durmen, 10. Bauza, 27. Ondaan - 33. Compagno

Minitul 90 + 6: Fluier final! FC Botoşani învinge FC ”U” Craiova cu 2-1!

Minitul 90 + 5: Diallo (FC ”U” Craiova) vede cartonaşul roşu!

Minutul 90 + 1: Ocazie pentru FC Botoşani! Roman II nu îl poate învinge pe Popa din unghi.

Minutul 89: Ocazie pentru FC ”U” Craiova! Braun respinge aproape de linia porţii lovitura de cap a lui Compagno, Pap era şi el pe minge.

Minutul 71: Jaja la FC Botoşani a încasat al doilea cartonaş galben şi şi-a lăsat echipa în 10 oameni.

Minutul 66: GOL FC Botoşani! Dawa înscrie cu capul în urma unui corner şi îşi readuce echipa în avantaj.

Minutul 57: Ocazie mare pentru FC Botoşani! Popa are o intervenţie de mare portar la şutul lui Dawa.

Minutul 55: GOL FC ”U” Craiova! Compagno îl trimite pe Pap în direcţie opusă şi transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă pe care tot el a obţinut-o.

Minutul 54: Penalty pentru FC ”U” Craiova! Compagno este faultat de Haruţ, care vede cartonaşul galben. O mare vină o are şi portarul Pap, care a respins în faţă un şut de la distanţă destul de simplu.

Minutul 46: A început a doua repriză!

Minutul 44: Dublă ocazie pentru FC ”U” Craiova! Portarul Pap reuşeşte două intervenţii de senzaţie şi menţine avantajul moldovenilor.

Minutul 39: GOL FC Botoşani! Tîrcoveanu trimite o minge lungă în diagonală care depăşeşte defensiva oltenilor şi ajunge până la Dican. Acesta îl învinge pe Popa cu o lovitură de cap şi deschide scorul.

Minutul 35: Ocazie mare pentru FC Botoşani prin Papa!

Minutul 17: Şansă mare irosită de cei de la Botoşani. Denis Haruţ bate excelent o lovitură liberă de la 18 metri. Balonul a lovit bara transversară.

Minutul 7: Fază grea pentru centralul Cătălin Popa. FCU cere penalty, după un contact între Compagno şi Ţigănaşu. În cele din urmă nu se dictează nimic, spre dezamăgirea oltenilor.

--------------------------------------------

Partida FC Botoşani - FCU Craiova se va juca, astăzi, la ora 15:30. Meciul este transmis în direct pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

Etapa a 6-a de play-out ne aduce un duel foarte interesant între ocupanta locului 9 şi ocupanta locului 11. FC Botoşani a reuşit să câştige meciul trecut, după ce avuseseră 2 înfrângeri consecutive, în timp ce oltenii au un play-out fără înfrângere.

Chiar dacă FC Botoşani a avut rezultate mai slabe în ultima vreme, acestea au fost înregistrate cu adversare puternice, echipe cu care FCU Craiova nu a jucat încă.  Întâlnirile dintre cele două din sezonul regulat s-au încheiat cu o victorie a lui FCU Craiova şi un egal.

Miza partidei este cu atât mai mare, cu cât Sepsi a pierdut meciul cu Rapid şi le dă şansa moldovenilor să treacă pe poziţia a 8-a, care duce în play-off-ul Conference League.