Olanda, inferioară Ucrainei! Verdict clar înaintea partidei din optimi. "Avem şanse mari" | VIDEO EXCLUSIV Olanda, inferioară Ucrainei! Verdict clar înaintea partidei din optimi. "Avem şanse mari" | VIDEO EXCLUSIV
Cătălin Hlistei a ajuns la un acord cu formaţia lui Dan Alexa Cătălin Hlistei a ajuns la un acord cu formaţia lui Dan Alexa
LIVE TEXT | România - Olanda, astăzi, de la ora 19:00! Echipele de start LIVE TEXT | România - Olanda, astăzi, de la ora 19:00! Echipele de start
Daniil Medvedev a acceptat invitaţia CIO de a participa la Jocurile Olimpice sub drapel neutru. Alţi doi ruşi au refuzat
Dinamo s-a despărţit şi de fundaşul central Quentin Bena Dinamo s-a despărţit şi de fundaşul central Quentin Bena
Destinaţie surprinzătoare pentru Goncalo Gregorio, fostul jucător de la Dinamo Destinaţie surprinzătoare pentru Goncalo Gregorio, fostul jucător de la Dinamo

Anglia - Slovacia 2-1. Calificare obţinută în stilul Real Madrid de englezi

EURO 2024 Publicat pe duminică, 21:13

Echipa naţională a Angliei a învins duminică, la Gelsenkirchen, scor 2-1, echipa naţională a Slovaciei, în optimile turneului final Euro 2024. Englezii s-au calificat în sferturi, unde vor înfrunta Elveţia.

La Gelsenkirchen, slovacii au dominat prima repriză, fiind echipa cu ocaziile. În minutul 5 Hancko a trimis puţin pe lângă poartă, iar în minutul 25 Slovacia a deschis scorul. Ivan Schranz a înscris din pasa lui Strelec, reuşind cel de-al treilea său gol la acest turneu final. Englezii au devenit mai insistenţi în atac abia la încheierea primei părţi, iar în minutul 49 au înscris, prin Foden, din pasa lui Trippier, însă golul nu a fost validat de VAR pentru poziţia de ofsaid a marcatorului. În minutul 52 şutul lui Harry Kane a fost deviat în corner de Vavro, însă slovacii au fost aproape de 2-0 trei minute mai târziu, când Strelec a trimis de la centrul terenului şi l-a prins pe Pickford ieşit din poartă, dar balonul s-a scurs pe lângă bară şi a ieşit în afara terenului.

Kane a ratat incredibil în minutul 77 şi englezii au rămas fără şut pe poartă în meci. Declan Rice a trimis în bară, în minutul 81, iar echipa lui Southgate a dat lovitura în minutul 90+5, când Bellingham a egalat din foarfecă. Meciul a intrat în cele două reprize de prelungiri, iar nou intratul Toney a dat pasa de gol din care Kane a înscris cu o lovitură de cap. A fost minutul 91 când Anglia a preluat conducerea, iar slovacii nu au mai reuşit să revină.

Echipa lui Gareth Southgate a suferit în acest meci, dar s-a impus cu 2-1 şi va juca în sferturi împotriva Elveţiei, la Dusseldorf.

Anglia - Slovacia 2-1 (Kane H. 91', Bellingham J. 90+5' / Schranz I. 25')

• Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane
  • Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Strelec, Haraslin

Minutul 120: Fluier final al partidei!

Minutul 106: A început repriza a doua de prelungiri.

Minutul 105+1: Final de primă repriză de prelungiri.

Minutul 105: Ocazie imensă a Slovaciei! Pekarik a primit bine în careu, dar execuţia sa a trecut puţin peste poartă.

Minutul 91: GOOOL marcat de Anglia! Toney i-a trimis perfect lui Kane, iar atacantul lui Bayern a îndeplinit o formalitate.

Minutul 91: A început prima repriză de prelungiri!

Minutul 90+7: Final de meci! Vor fi prelungiri!

Minutul 90+5: GOOOL marcat de Anglia! Jude Bellingham a egalat cu o foarfecă senzaţională.

Minutul 81: Bară Anglia! Rice a avut culoar de şut şi a trimis bine, dar execuţia sa a nimerit bara şi a ajuns la Kane, care a şutut peste poartă.

Minutul 78: Ocazie imensă pentru Anglia! Harry Kane a primit o centrare perfectă, dar atacantul nu a reuşit să cadreze mingea.

Minutul 50: Gol anulat pentru Anglia! Trippier a trimis în faţa porţii, iar Foden a împins mingea în poartă, dar VAR-ul decide că a fost offside şi reuşita a fost anulată.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+4: Pauză! Slovacia conduce cu 1-0.

Minutul 45+3: Mainoo trage în forţă de la 20 de metri, mingea este uşor deviată şi se duce în corner.

Minutul 25: GOL Slovacia! Schranz rezistă marcajului lui Guehi şi îl învinge pe Pickford cu un şut cu exteriorul.

Minutul 11: Haraslin este singur în câţiva metri, dar Guehi intervine la sacrificiu şi blochează.

Minutul 3: Hancko centrează în faţa porţii, dar niciun slovac nu e să trimită în poartă.

------------------------------------------

Anglia şi-a câştigat grupa din care a făcut parte la acest Campionat European, după ce a obţinut 5 puncte în cele trei partide disputate. Englezii au debutat cu victoria la limită în faţa Serbiei, scor 1-0, ca mai apoi să înregistreze două egaluri, 1-1 cu Danemarca şi 0-0 cu Slovenia. Prestaţiile echipei lui Gareth Southgate au fost sub nivelul aşteptărilor, având în vedere lotul incredibil de care dispune Anglia.

De cealaltă parte, Slovacia a făcut parte din grupa României şi este una dintre surprizele acestui turneu final. Slovacii s-au calificat în urma egalului, scor 1-1, înregistrat în faţa României şi au încheiat grupa E pe locul 3, cu 4 puncte adunate. Lobotka şi co. au reuşit una dintre surprizele acestui turneu când au debutat cu o victorie în faţa Belgiei cu 1-0.

Marea favorită a acestui duel este cu siguranţă Anglia, dar forma slabă arătată de „Three Lions” până acum şi prestaţiile solide ale Slovaciei fac acest duel extrem de interesant.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018, unde Anglia s-a impus cu 2-1.