Emma Răducanu s-a calificat în turul trei la Wimbledon, în urma unei victorii confortabile Emma Răducanu s-a calificat în turul trei la Wimbledon, în urma unei victorii confortabile
EXCLUSIV VIDEO | Favoritul lui MM Stoica pentru postul de selecţioner al României, în cazul plecării lui Edi Iordănescu. „Şumudică, Mutu, Chivu sau Reghecampf?" EXCLUSIV VIDEO | Favoritul lui MM Stoica pentru postul de selecţioner al României, în cazul plecării lui Edi Iordănescu. „Şumudică, Mutu, Chivu sau Reghecampf?"
Verdict halucinant dat de Adrian Porumboiu! Ce notă a primit Felix Zwayer din partea fostului arbitru Verdict halucinant dat de Adrian Porumboiu! Ce notă a primit Felix Zwayer din partea fostului arbitru
Adversarii pe care i-ar putea întâlni România în preliminariile Cupei Mondiale din 2026. Cum arată urnele în acest moment Adversarii pe care i-ar putea întâlni România în preliminariile Cupei Mondiale din 2026. Cum arată urnele în acest moment
Târnovanu, Şut şi Olaru, titulari în Supercupă? "Ei i-au cerut permisiunea lui Edi să plece mai repede" | VIDEO EXCLUSIV Târnovanu, Şut şi Olaru, titulari în Supercupă? "Ei i-au cerut permisiunea lui Edi să plece mai repede" | VIDEO EXCLUSIV
Mihai Stoica a numit cea mai bună echipă din grupa României. "Mult peste" | VIDEO EXCLUSIV Mihai Stoica a numit cea mai bună echipă din grupa României. "Mult peste" | VIDEO EXCLUSIV

Portugalia a eliminat Slovenia la loviturile de departajare! Cristiano Ronaldo a ratat de la 11 metri în prelungiri

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe marți, 00:31

Echipa naţională a Portugaliei a învins luni seara, la lovituri de departajare, scor 3-0, formaţia Sloveniei, în optimile Euro 2024, într-un meci disputat la Frankfurt. Portugalia s-a calificat în sferturi, unde va înfrunta Franţa.

Portugalia a dominat prima repriză a meciului de pe Deutsche Bank Park, din Frankfurt, dar jucătorii lui Roberto Martinez nu l-au pus la încercare cu adevărat pe portarul sloven Oblak. Ruben Dias a şutat pe lângă poartă în minutul 6, iar în minutul 13 Bernardo Silva a trimis în faţa porţii şi Cristiano Ronaldo nu a ajuns la minge. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost bara lui Palhinha, din minutul 45+2.

În repriza secundă, Oblak a respins lovitura liberă executată de Cristiano Ronaldo, în minutul 55, pentru ca în minutul 61 slovenii să treacă pe lângă gol, la ocazia lui Sesko. Acesta l-a depăşit pe veteranul Pepe şi a şutat din careu, dar balonul a trecut puţin pe lângă bară. Cele două echipe nu au mai forţat şi s-a intrat în prelungiri. În minutul 103 Diogo Jota a pornit o acţiune personală, a intrat în careul sloven şi a fost faultat, iar arbitrul Daniele Orsato a dictat penalti. Cristiano Ronaldo a luat balonul şi a executat, dar portarul Oblak a respins şi prima repriză de prelungiri s-a încheiat. Ronaldo a izbucnit în lacrimi şi a fost consolat de coechipieri, iar în minutul 109 selecţionerul sloven Matjaz Kek a fost eliminat. În minutul 115 Pepe a fost depăşit de Sesko, acesta a scapat singur cu Diogo Costa, însă portarul lusitanilor a intervenit miraculos, cu piciorul, şi a scos, iar calificarea s-a decis la lovituri de departajare.

LIVE TEXT | Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 penalty-uri). Echipele de start:

• Portugalia: 22. Diogo Costa – 20. João Cancelo, 4. Rúben Dias, 3. Pepe, 19. Nuno Mendes – 8. Bruno Fernandes, 6. João Palhinha, 23. Vitinha – 10. Bernardo Silva, 7. Ronaldo, 17. Rafael Leão
  • Slovenia: 1. Oblak – 2. Karničnik, 21. Drkušić, 6. Bijol, 3. Balkovec – 20. Stojanović, 22. G. Čerin, 10. Elšnik, 17. Mlakar – 9. Šporar, 11. Šeško

Portugalia învinge cu 3-0 la loviturile de departajare! Slovenii au ratat toate cele 3 execuţii!

Minutul 120+2: Meciul se decide la loviturile de departajare!

Minutul 115: Sesko a profitat de o eroare şi a rămas singur cu Costa, dar portarul

Minutul 104: Jota a fost faultat în careu! Oblak a apărat lovitura de pedeapsă executată de Cristiano Ronaldo.

Minutul 90+4: Partida intră în prelungiri!

Minutul 72: Cristiano Ronaldo bate o nouă lovitură liberă. Mingea nu a mai prins de această dată cadrul porţii.

Minutul 61: Sesko a trimis puţin pe lângă poartă din interiorul careului.

Minutul 55: Cristiano Ronaldo a trimis în forţă din lovitură liberă. Oblak a boxat în faţă cu dificultate.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+2: Ocazie mare pentru Portugalia! Palhinha a tras în bară.

Minutul 34: Ronaldo a trimis puţin peste transversală din lovitură liberă de la mare distanţă.

Minutul 13: Silva a centrat din nou, de această dată pentru Ronaldo, care nu a putut marca.

Minutul 4: Dias a reluat pe lângă poartă, după un corner executat de Silva.

Minutul 1: A început partida.

----------------------------------------

Portugalia a încheiat grupa F pe primul loc, cu 6 puncte, după ce şi-a câştigat primele două partide şi a pierdut-o pe ultima. Portughezii s-au impus greu în meciul de debut cu Cehia, unde s-au impus cu 2-1, după ce au reuşit să întoarcă scorul în finalul partidei, ca mai apoi să defileze în faţa Turciei, scor 3-0. Cu multe rezerve în teren, portughezii nu au putut să îi facă faţă Georgiei, care s-a impus cu 2-0.

De cealaltă parte, Slovenia nu a pierdut niciun meci la acest Campionat European, reuşind să înregistreze trei rezultate de egalitate şi să meargă în „optimile” turneului final de pe poziţia a treia. Slovenii au debutat cu 1-1 în faţa Danemarcei, ca mai apoi să încheie 1-1 cu Serbia şi 0-0 cu Anglia.

Ultima întâlnire dintre cele două echipa a avut loc într-un amical jucat în acest an, amical în care Slovenia s-a impus cu 2-0.

Echipele probabile:

• Portugalia: Costa; Cancelo, Pepe, Dias, Mendes; Vitinha, Palhinha, Fernandes; B. Silva, Ronaldo, Leao
  • Slovenia: Oblak; Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec; Stojanovic, Elsnik, Gnezda Cerin, Mlakar; Sporar, Sesko