Basarab Panduru a numit înlocuitorul lui Edi Iordănescu! "Am văzut că se poate" | VIDEO EXCLUSIV Basarab Panduru a numit înlocuitorul lui Edi Iordănescu! "Am văzut că se poate" | VIDEO EXCLUSIV
LIVE VIDEO | FCSB - Corvinul 2-0. Supercupa României se vede la Prima Sport 1. Ştefănescu, gol de fineţe LIVE VIDEO | FCSB - Corvinul 2-0. Supercupa României se vede la Prima Sport 1. Ştefănescu, gol de fineţe
VIDEO | FCSB începe bine sezonul. Miculescu a finalizat o acţiune superbă VIDEO | FCSB începe bine sezonul. Miculescu a finalizat o acţiune superbă
Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian au fost eliminate în primul tur al probei de dublu de la Wimbledon Ana Bogdan şi Jaqueline Cristian au fost eliminate în primul tur al probei de dublu de la Wimbledon
Sprinterul Dylan Groenewegen a câştigat etapa a şasea din Turul Franţei Sprinterul Dylan Groenewegen a câştigat etapa a şasea din Turul Franţei
Basarab Panduru a dat verdictul în cazul situaţiei lui Edi Iordănescu. „Ai 8 meciuri anul ăsta şi o singură victorie” | EXCLUSIV VIDEO Basarab Panduru a dat verdictul în cazul situaţiei lui Edi Iordănescu. „Ai 8 meciuri anul ăsta şi o singură victorie” | EXCLUSIV VIDEO

România - Olanda 0-3. Povestea noastră e oprită de starurile ”portocalei mecanice”

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe marți, 20:33

România a pierdut cu Olanda, 3-0, în optimile de finală ale EURO 2024. ”Tricolorii” au ajuns în această fază, după ce au câştigat grupa E.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă

Presiunea rivalilor a dat iar rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0.

Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0 în minutul 90+3, şi echipa Ţărilor de Jos merge mai departe, în sferturi.

LIVE TEXT | România - Olanda 0-3 (Gakpo 20, Malen 82, 90+3). Echipele de start:

• România: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Mogoş – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguş, Hagi
  • Olanda: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Malen, Depay, Gakpo

Minutul 90+4: Final de meci! Olanda bate cu 3-0.

Minutul 90+3: GOL Olanda! Malen scapă pe contraatac şi îl învinge cu sânge rece pe Niţă.

Minutul 82: GOL Olanda! Gakpo rezistă atacului lui Drăguşin şi trimite pe 3 metri la Malen, care nu ratează.

Minutul 80: Racoviţan respinge în corner la execuţia lui Gakpo.

Minutul 73: Avem mare noroc! Şutul lui Veerman din 6 metri a trecut razant pe lângă.

Minutul 68: Depay a executat o lovitură liberă pe sub zid. Mingea a trecut aproape de bară.

Minutul 64: Gakpo a trimis în poartă din careu. Reuşita e anulată, deoarece Malen a influenţat faza din poziţie de offside.

Minutul 58: Van Dijk trimite cu capul în bară după un corner.

Minutul 53: Avem mari probleme în a respinge. Niţă prinde în cele din urmă la şutul lui Depay.

Minutul 49: Racoviţan blochează la incursiunea lui Reijnders.

Minutul 45+3: Pauză! Olanda conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: Drăguş trimite din întoarcere fără emoţii pentru portar.

Minutul 43: Xavi Simons reia din câiva metri pe lângă poartă.

Minutul 34: Vasile Mogoş nu poate continua, după o intrare foarte dură a lui Dumfries.

Minutul 26: Burcă l-a scăpat din marcaj pe De Vrij. Acesta a tras pe lângă poartă. Centrarea a venit de la Depay.

Minutul 20: GOL Olanda! Gakpo profită de lipsta de marcaj a lui Raţiu şi reia cu un şut lângă bară.

Minutul 14: Man pătrunde din marginea careului şi reia în forţă puţin peste poartă.

Minutul 3: Dumfries îl loveşte neintenţionat în cap pe Ianis Hagi. Jucătorul nostru este bandajat şi poate continua.

__________________________________________________________________________________

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală.

La ediţiile din 1984, 1996, 2008 şi 2016 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii ale competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

De cealaltă parte, Olanda a reuşit calificarea din grupa D de pe locul 3, în care au adunat 4 puncte. Din grupa D au mai făcut parte Austria, care a reuşit calificarea din postura de lider, Franţa, care a terminat pe locul secund şi Polonia, naţională ce nu a reuşit să meargă mai departe.

După 8 ani, România şi Olanda se întâlnesc din nou la un turneu final, după ce în 2008, olandezii câştigau cu 2-0 în ultimul meci din cea mai tare grupă de la CE, grupă din care mai făceau parte Italia şi Franţa, la acea dată, campioana şi vicecampioana mondială.

Statistica întâlnirilor directe de-a lungul timpului nu este de parte noastră. România are o singură victorie în faţa Olandei în 13 meciuri jucate în 100 de aniTot la rezultate pozitive am putea menţiona cele trei rezultate de egalitate din anii 1968, 1974, 2007.