VIDEO | Villarreal - Barcelona 1-5. Catalanii sunt dezlănţuiţi în La Liga VIDEO | Villarreal - Barcelona 1-5. Catalanii sunt dezlănţuiţi în La Liga
Adrian Mutu, dorit de o formaţie din România! Adrian Mutu, dorit de o formaţie din România!
VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Thiam deschide scorul! VIDEO | ”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Thiam deschide scorul!
”Vreau şi eu să aud ce au discutat”. MM Stoica, tiradă la adresa arbitrajului de la FCSB - Petrolul | VIDEO EXCLUSIV ”Vreau şi eu să aud ce au discutat”. MM Stoica, tiradă la adresa arbitrajului de la FCSB - Petrolul | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Manchester City - Arsenal 2-2. "Cetăţenii" salvează egalul la ultima fază! VIDEO | Manchester City - Arsenal 2-2. "Cetăţenii" salvează egalul la ultima fază!
Gică Hagi obţine un succes crucial. ”A fost o provocare” Gică Hagi obţine un succes crucial. ”A fost o provocare”

VIDEO | FC Barcelona - Rayo Vallecano 0-1. Catalanii mai pot spera doar la locul doi în La Liga

La Liga Publicat de Ovidiu Neacşu pe 24 apr 2022

FC Barcelona - Rayo Vallecano s-a încheiat cu succesul neaşteptat al echipei din Madrid.

Golul marcat în minutul 7 de Garcia A. a fost şi singurul al partidei, iar Rayo s-a apărat eroic în faţa catalanilor şi a plecat cu cele 3 puncte. În momentul de faţă Barcelona poate să mai spere doar la locul 2 în LaLiga.

FC Barcelona - Rayo Vallecano 0-1 (Garcia A. 7')

• Barcelona: ter Stegen - Dest, Araujo, Eric, Alba - Gavi, Busquets, de Jong - Dembele, Aubameyang, Torres

• Rayo Vallecano: Dimitrievski - Balliu, Maras, Catena, García - Valentín, Comesaña - Isi, López, García - Nteka

Minutul 90+14: Final de partidă!

Minutul 90+5: Plouă cu advertismente în ultimele minute, Hernandez M. şi Trejo O. văd cartonaşul galben.

Minutul 90: Se acordă 11 minute de prelungiri.

Minutul 87: Are loc o dublă schmbare la Rayo Vallecano, ies Palzon I. şi Lopez U. şi intră Mario Suarez şi Hernandez M.

Minutul 86: Palazon încasează un cartonaş galben.

Minutul 81: Galben pentru Luuk de Jong, după o intervenţie imprudentă.

Minutul 80: Ocazie mare FC Barcelona, Depay are un şut violent din afara careului, dar Dimitrievski reuşeşte să apere.

Minutul 71: Dublă schimbare la FC Barcelona, intră Adama Traore şi Luuk de Jong şi ies Aubameyang şi Eric Garcia.

Minutul 69: Ivan Balliu primeşte cartonaş galben.

Minutul 67: Schimbare la Rayo Vallecano, intră Oscar Trejo şi iese Oscar Valentin.

Minutul 60: Dublă schimbare făcută de Xavi, intră Nico şi Depay şi ies Frenkie de Jong şi Ferran Torres.

Minutul 58: Catalanii au prima ocazie a reprizei secunde, Jordi Alba are spaţiu şi trage de la distanţă, mingea este deviată în corner.

Minutul 55: Are loc o dublă schimbare la Rayo Vallecano, ies Nteka R. şi Comesana S. şi intră Guardiola S. şi Ciss.

Minutul 46: Are loc prima schimbare a partidei, iese Dest şi intră Lenglet, pentru FC Barcelona.

Minutul 46: A început a doua parte!

Minutul 45+1: Final de primă repriză!

Minutul 42: Ocazie uriaşă de gol pentru catalani, Gavi trimite în bara transversală după un şut violent, apoi Ferran Torres marchează, dar reuşita este anulată pe motiv de offside.

Minutul 36: Jucătorul lui Rayo, Comesana S., primeşte primul advertisment al partidei.

Minutul 25: Ocazie mare pentru FC Barcelona, Jordi Alba are o execuţie, cu piciorul drept, din afara careului, care şterge bara dreaptă a porţii, apărate de Dimitrievski.

Minutul 7: Gol Rayo Vallecano, Alvaro Garcia marchează cu o execuţie la colţul scurt, de langă Dest. Catalanii au fost surprinşi în primele minute.

------------------------------------------------------

E tot mai clar că Barcelona va termina sezonul acesta fără să câştige vreun trofeu. După eliminarea neaşteptată din Europa League, a venit înfrângerea cu Cadiz, care le-a  spulberat, catalanilor, orice şansă de a o detrona pe Real Madrid.

Totuşi echipa antrenată de Xavi poate să încheie sezonul pe poziţia a doua în LaLiga, poziţie care i-ar garanta prezenţa în Supercupa Spaniei şi locul în grupele UEFA Champions League. Victoria de etapa trecută, din faţa lui Real Sociedad a adus-o pe Barcelona pe poziţia a doua.

Pentru a se depărta de principalele urmăritoare, Barelona trebuie să facă un rezultat pozitiv cu Rayo Vallecano, echipă, care a învins-o pe Barca în acest sezon, cu 1-0. În urma acelei partide, Ronald Koeman a fost dat afară. Din acel moment lucrurile s-au schimbat mult, catalanii au fost revitalizaţi de Xavi, în timp ce Rayo e aproape de locurile de retrogradare şi nu a mai câştigat, în acest an, niciun meci în LaLiga.