”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Suntem peste tot acasă! 35.000 de români susţin naţionala de pe stadionul din Frankfurt

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe 26 iun 2024

România întâlneşte Slovacia, astăzi, de la ora 19:00. Partida va putea fi urmărită, în format live text, pe site-ul PrimaSport.ro.

În tribune sunt aproximativ 35.000 de fani ”tricolori”. Aproape tot stadionul a intonat la unison imnul naţional.

• România: Niţă - Raţiu, Drăguşin, Burcă, Bancu -  R. Marin, M. Marin, Stanciu - Ianis Hagi, Drăguş, Florinel Coman
  • Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Duda, Lobotka, Kuka - Skranz, Strelec, Haraslin

România este prezentă la un turneu final după o pauză de opt ani şi este aproape să iasă din grupe. Naţionala pregătită de Edi Iordănescu are nevoie de un egal în meciul de astăzi, dar şi o înfrângere ne-ar putea califica, dar am depinde de rezultatul duelului dintre Belgia şi Ucraina.

România a trecut de doar patru ori de faza grupelor: de trei ori la Campionatul Mondial (1990, 1994, 1998) şi o singură dată la EURO, în 2000.

Slovacia are şi ea trei puncte înaintea meciului de astăzi, dar se poziţionează pe locul al treilea. În precedentele două partide, Slovacia a învins Belgia, scor 1-0 şi a pierdut cu Ucraina, scor 1-2.

Ultima partidă directă între România şi Slovacia a avut loc în 2013, iar scorul a fost 1-1 într-un meci amical.