VIDEO | Campioana UBT Cluj a obţinut prima victorie a sezonului, cu CSO Voluntari VIDEO | Campioana UBT Cluj a obţinut prima victorie a sezonului, cu CSO Voluntari
VIDEO | Farul - Dinamo, în direct, pe Prima Sport 1, de la 21:00. Echipele de start VIDEO | Farul - Dinamo, în direct, pe Prima Sport 1, de la 21:00. Echipele de start
VIDEO | UTA - Petrolul Ploieşti 3-1. Arădenii câştigă cu un om în minus derby-ul istoric VIDEO | UTA - Petrolul Ploieşti 3-1. Arădenii câştigă cu un om în minus derby-ul istoric
Spania, fără Rodri şi Le Normand la meciurile din octombrie Spania, fără Rodri şi Le Normand la meciurile din octombrie
VIDEO | Eroare uriaşă a portarului dorit de FCSB! Zima a scăpat în poartă lovitura liberă a lui Cîmpanu
Alexi Pitu, ofertat de un club care se bate la titlu în Superligă Alexi Pitu, ofertat de un club care se bate la titlu în Superligă

VIDEO | UTA - Petrolul Ploieşti 3-1. Arădenii câştigă cu un om în minus derby-ul istoric

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 19:42

UTA Arad a învins pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Petrolul Ploieşti, în primul meci al etapei a 12-a din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

La Arad, ploieştenii au marcat primul gol al întâlnirii, în propria poartă, prin Huja, în minutul 32. După numai şase minute gazdele au înscris pentru 2-0, când Cîmpanu a transformat o lovitură liberă. Elevii lui Rednic au rămas în zece după eliminarea lui Kadiri, din minutul 44, iar ploieştenii au redus din diferenţă în minutul 53.

Grozav a şutat, portarul Popa a respins şi Tudorie a reuşit să înscrie. Arădenii şi-au refăcut avantajul însă după numai patru minute, Hrezdac stabilind scorul final din centrarea lui Costache. UTA s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 7, cu 15 puncte, în timp ce Petrolul are 18 puncte şi se află pe poziţia a patra

VIDEO | UTA Arad - Petrolul Ploieşti 3-1 (Huja 32-autogol, Cîmpanu 38, Hrezdac / Tudorie 53), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• UTA: Popa - Râpă, Poulolo, Conte, Trif - Hrezdac, Van Durmen, Cîmpanu - Omondi - Kadiri, Costache
  • Petrolul: Zima - Ricardinho, Stănică, Huja, Dumitriu - Keita - Rădulescu, Hanca, Jyry, Grozav - Tudorie

Minutul 90+7: Final de meci! UTA bate cu 3-1.

Minutul 56: GOL UTA! Costache se desprinde uşor şi scoate în careu, acolo unde Zima nu poate prinde în timp util, iar Hrezdac profită.

Minutul 53: GOL Petrolul! Grozav reia în forţă din 15 metri. Popa respinge, iar Tudorie e bine plasat şi profită.

Minutul 45+3: Pauză! UTA conduce cu 2-0.

Minutul 43: După analiza la monitorul VAR, Kadiri vede cartonaşul roşu pentru o lovitură aplicată lui Dumitriu.

Minutul 38: GOL UTA! Cîmpanu bate o lovitură liberă de la distanţă. Deşi mingea nu a fost foarte puternică, Zima nu a putut para.

Minutul 32: GOL UTA! Cîmpanu pătrunde în careu şi trimite pe 3 metri. Huja deviază în proprie poartă.

Minutul 30: Prahovenii nut pot profita de o fază încâlcită la care au cerut penalty la Jyry.

Minutul 15: Kadiri încearcă colţul scurt din careu, dar Zima e la post.

--------------------------------

Înaintea partidei de astăzi, UTA se află pe locul 11, cu 12 puncte. Arădenii au un moral bun după ce etapa trecută au învins-o pe CFR Cluj, scor 3-1, în Gruia.

De partea cealaltă, Petrolul se clasează pe poziţia a patra, cu 18 puncte. Etapa trecută, ploieştenii au câştigat meciul cu Hermannstadt, scor 4-1.

În stagiunea precedentă, cele două combatante au remizat de două ori la Ploieşti, 0-0 în sezonul regular, respectiv 1-1 în play-out. Meciul de la Arad s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0.