Marius Şumudică i-a pus la punct pe egipteni! Reacţia antrenorului după ce Rapid a avut câştig de cauză la FIFA Marius Şumudică i-a pus la punct pe egipteni! Reacţia antrenorului după ce Rapid a avut câştig de cauză la FIFA
Gruparea Juventus Torino, reintegrată în Asociaţia Europeană a Cluburilor Gruparea Juventus Torino, reintegrată în Asociaţia Europeană a Cluburilor
”Ar fi o lovitură”. La ce echipă ar putea ajunge veteranul Dragoş Grigore ”Ar fi o lovitură”. La ce echipă ar putea ajunge veteranul Dragoş Grigore
Danny Green s-a retras Danny Green s-a retras
UEFA, pusă la zid! Decizia luată de forul european după decesul lui George Baldock UEFA, pusă la zid! Decizia luată de forul european după decesul lui George Baldock
Fiul lui Djibril Cisse a debutat ca profesionist Fiul lui Djibril Cisse a debutat ca profesionist

VIDEO | Ucraina s-a chinuit cu Malta. Finlanda, victorie zdrobitoare cu San Marino, în preliminariile EURO 2024

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 19 iun 2023

Echipa naţională a Finlandei a învins luni, pe teren propriu, scor 6-0, echipa naţională din San Marino, în calificările pentru Euro 2024.

Ucraina a trecut doar cu 1-0, din penaltiy, de naţionala Maltei.

Finlanda a condus cu 2-0 la pauză, însă lucrurile s-au schimbat complet în partea secundă pentru echipa antrenată de Markku Kanerva. Selecţionerul finlandez i-a aruncat în luptă pe Teemu Pukki şi pe Daniel Hakans, iar aceştia au marcat patru goluri în poarta lui Benedettini.  Meciul s-a încheiat cu victoria categorică a nordicilor, 6-0, iar Finlanda conduce în grupa H cu 9 puncte din patru partide, urmată de un pluton de trei echipe cu câte 5 puncte: Slovenia, Kazahstan şi Danemarca.

La Trnava, în grupa C, Ucraina a înfruntat Malta şi a obţinut o victorie la limită, scor 1-0, dintr-un penalti acordat în minutul 70, după un fault al lui Jean Borg la Yarmolenko. A transformat Viktor Tsygankov, în minutul 72 şi ucrainenii au făcut 6 puncte, fiind pe locul al doilea în grupă, după Anglia, care are 9 puncte.

Rezultate înregistrate luni în calificările pentru Euro 2024:

Grupa C: Ucraina – Malta 1-0 (Tsygankov 72 penalty);

Grupa D: Armenia – Letonia 2-1 (Tiknizyan 35, Barseghyan 90+1 penalti / Savalnieks 67);

Grupa H: Finlanda – San Marino 6-0 (Kamara 16, Kallman 39, Hakans 65, 72, 74, Pukki 76).