Ce sumă va câştiga Jurgen Klopp la Red Bull Ce sumă va câştiga Jurgen Klopp la Red Bull
NEWS ALERT | Ce doi, OUT pentru meciul cu Cipru! Lotul ales de Mircea Lucescu NEWS ALERT | Ce doi, OUT pentru meciul cu Cipru! Lotul ales de Mircea Lucescu
Mircea Lucescu, mesaj clar după criticile aduse pentru neconvocarea lui Bîrligea. „Nu se poate face asta” Mircea Lucescu, mesaj clar după criticile aduse pentru neconvocarea lui Bîrligea. „Nu se poate face asta”
Fostul antrenor a lui Real Madrid a văzut ultimele meciuri ale madrilenilor şi a tras concluzia. „Nu înţelege că trebuie să muncească din greu” Fostul antrenor a lui Real Madrid a văzut ultimele meciuri ale madrilenilor şi a tras concluzia. „Nu înţelege că trebuie să muncească din greu”
VIDEO | Peste 100 de suporteri i-au aşteptat pe tricolori la hotel, după antrenamentul oficial din Cipru VIDEO | Peste 100 de suporteri i-au aşteptat pe tricolori la hotel, după antrenamentul oficial din Cipru
Preţuri exorbitante pentru biletele la faza finală a Cupei Davis, unde Rafael Nadal va juca pentru ultima oară Preţuri exorbitante pentru biletele la faza finală a Cupei Davis, unde Rafael Nadal va juca pentru ultima oară

VIDEO ǀ Rapid - Vipers 25-31, în sferturile Ligii Campionilor! Româncele au nevoie de o minune pentru a se califica în Final Four

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 30 apr 2023

Campioana Rapid Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală ale sezonului.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

Manşa retur se va disputa pe terenul formaţiei norvegiene, în 6 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor. Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza de play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Tot în sferturile de finală va juca, de asemenea duminică, vicecampioana CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM întâlneşte în deplasare pe Team Esbjerg.

La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgheter, cu 105 goluri marcate. Neagu are 1.015 goluri în total, în competiţie.

În celelalte două partide tur din sferturi meciurile s-au terminat în felul următor: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final 4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie. Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Rapid - Vipers 25-31

Min. 60: Fluier final! Rapid - Vipers se termină cu o victorie la 6 goluri diferenţă pentru echipa oaspete, scor 25-31.

Min. 51: Rapid - Vipers 21-26! Rapidistele reduc din diferenţă şi se apropie la doar 5 goluri de adversare.

Min 35. Rapid - Vipers 14-19: Viakhireva a găsit un culoar şi a marcat pentru Vipers, chiar dacă echipa din Norvegia este în inferioritate numerică!

Min. 31: A început repriza secundă!

Min. 30. Final de primă repriză!

Min. 30: Rapid - Vipers 12-18: Echipa noastră a comis erori mari pe faza de atac, iar norvegiencele s-au desprins la 6 goluri pe tabelă.

Min. 22: Rapid - Vipers 11-13: Echipa noastră se apropie la doar 2 goluri de adversar, dar echipa din Norvegia a arătat un joc solid şi a ţinut Rapidul la distanţă!

Min. 11: Rapid - Vipers 6-8: Eliza Buceschi a luat o acţiune pe cont propriu şi a surprins toată apărarea adversă!

Min. 1: Rapid - Vipers 0-1: Marketa Jerabkova a marcat primul gol al partidei.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

Rapid Bucureşti are parte de o ”dublă de foc” în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Formaţia din Capitală va juca cu deţinătoarea trofeului, Vipers Kristiansand. Manşa tur este duminică, de la ora 15:00, în direct pe Prima Sport 1.

Fetele de la Rapid s-au calificat spectaculos în acestă fază, după ce au surmontat în retur un handicap de 5 goluri contra slovenelor de la Krim Ljubliana.

Acum, Polman & CO ţintesc un nou rezultat istoric, contra unei formaţii înţesate de staruri.

În celelalte dispute tur din optimi s-au înregistrat rezultatele: Odense – Storhamar 30-30 (30-22 în tur), FTC Budapesta – Buducnost 27-22 (28-24 în tur), Team Esbjerg – Brest 27-24 (28-25 în tur).

Ca urmare, în sferturi s-au calificat Odense, FTC Budapesta şi Team Esbjerg. CSM Bucureşti, calificată direct în sferturi, se va duela cu Team Esbjerg, iar în celelalte dispute vor evolua FTC Budapesta – Metz şi Odense – Gyor.