VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund  a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic
AS Roma are un nou antrenor! Surpriză mare

Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia
Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump
VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză
VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală

VIDEO | Gloria Buzău - "U" Cluj 0-2! Formaţia pregătită de Sabău conduce clasamentul din Superligă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 26 aug 2024

Universitatea Cluj a învins-o pe Gloria Buzău, scor 2-0. În urma acestei victorii, ardelenii devin noii lideri ai Superligi.

Gloria Buzău - "U" Cluj 0-2 (Nistor 27, Thiam 43)

Echipele de start

• Gloria Buzău: Greab - Scheda, Turda, Dr. Grigore, Gladun - Tavares, Canadija, Akhmatov - I. Gheorghe, Matos, Işfan.
  • "U" Cluj: Gertmonas - R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Raţă, D. Nistor, Thiam - Blănuţă.

Minutul 90+3: Final de meci! "U" Cluj este noul lider al Superligii.

Minutul 43: GOL "U" Cluj! Contraatac perfect realizat de ardeleni, iar Thiam dublează avantajul înainte de pauză.

Minutul 27: GOL "U" Cluj! Dan Nistor deschide scorul din penalty, iar ardelenii sunt pe primul loc în Superligă.

Minutul 1: A început meciul.

Cu doar cinci puncte strânse şi un golaveraj de 6-13, Gloria Buzău se află pe ultima poziţie în Superligă.

De cealaltă parte, Universitatea Cluj are parte de un început de sezon foarte bun. Cu 12 puncte adunate în şase etape, ardelenii se află pe poziţia a treia şi în cazul unei victorii vor devenii liderii Superligii. Pe primul loc se află Universitatea Craiova, cu 14 puncte.

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima dată în urmă cu trei ani. Pe 8 august 2021, "U" Cluj se impunea la Buzău, scor 1-0, în etapa a doua din Liga 2. La finalul acelui sezon, ardelenii au revenit în Superligă.