VIDEO | Seara de CL a început promiţător! Florian Wirtz, execuţie perfect plasată în poarta celor de la Feyenoord VIDEO | Seara de CL a început promiţător! Florian Wirtz, execuţie perfect plasată în poarta celor de la Feyenoord
Juventus l-a găsit pe noul Del Piero! "Execuţia cam pare a lui" | VIDEO EXCLUSIV Juventus l-a găsit pe noul Del Piero! "Execuţia cam pare a lui" | VIDEO EXCLUSIV
“Vin cu ambiţia de a da totul pentru echipă”. Răzvan Sava, prezentat cu întârziere de Udinese “Vin cu ambiţia de a da totul pentru echipă”. Răzvan Sava, prezentat cu întârziere de Udinese
LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Start nebun în primele două meciuri ale zilei LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Start nebun în primele două meciuri ale zilei
FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată! FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată!
VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare

VIDEO | Gloria Buzău - "U" Cluj 0-2! Formaţia pregătită de Sabău conduce clasamentul din Superligă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 26 aug 2024

Universitatea Cluj a învins-o pe Gloria Buzău, scor 2-0. În urma acestei victorii, ardelenii devin noii lideri ai Superligi.

Gloria Buzău - "U" Cluj 0-2 (Nistor 27, Thiam 43)

Echipele de start

• Gloria Buzău: Greab - Scheda, Turda, Dr. Grigore, Gladun - Tavares, Canadija, Akhmatov - I. Gheorghe, Matos, Işfan.
  • "U" Cluj: Gertmonas - R. Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Raţă, D. Nistor, Thiam - Blănuţă.

Minutul 90+3: Final de meci! "U" Cluj este noul lider al Superligii.

Minutul 43: GOL "U" Cluj! Contraatac perfect realizat de ardeleni, iar Thiam dublează avantajul înainte de pauză.

Minutul 27: GOL "U" Cluj! Dan Nistor deschide scorul din penalty, iar ardelenii sunt pe primul loc în Superligă.

Minutul 1: A început meciul.

Cu doar cinci puncte strânse şi un golaveraj de 6-13, Gloria Buzău se află pe ultima poziţie în Superligă.

De cealaltă parte, Universitatea Cluj are parte de un început de sezon foarte bun. Cu 12 puncte adunate în şase etape, ardelenii se află pe poziţia a treia şi în cazul unei victorii vor devenii liderii Superligii. Pe primul loc se află Universitatea Craiova, cu 14 puncte.

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima dată în urmă cu trei ani. Pe 8 august 2021, "U" Cluj se impunea la Buzău, scor 1-0, în etapa a doua din Liga 2. La finalul acelui sezon, ardelenii au revenit în Superligă.