VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund  a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Champions Legue! City şi Inter au dat-o la pace! PSG a luat 3 puncte după o mega gafă, iar Dortmund a rezolvat meciul pe final! Scorul serii a fost înregistrat de Celtic
AS Roma are un nou antrenor! Surpriză mare

Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia Campionul ucrainean la box Oleksandr Usyk, reţinut la aeroportul din Cracovia
Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump Miami Heat sprijină comunitatea haitiană după afirmaţiile şocante ale lui Donald Trump
VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză VIDEO | Bologna - Şahtior Doneţk 0-0. Oaspeţii au ratat din penalty în prima repriză
VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală VIDEO | Sparga Praga - Salzburg 3-0. Cehii încep spectaculos faza principală

VIDEO | A'ja Wilson, prima baschetbalistă care marchează 1000 de puncte într-un sezon de WNBA

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe luni, 16:05

A'ja Wilson a făcut istorie, în noaptea de duminică spre luni. Baschetbalista a devenit prima jucătoare din istorie care înscrie cel puţin 1000 de puncte într-un sezon de WNBA.

Las Vegas Aces a învins-o pe Connecticut Sun, scor 84-71. Cu mai puţin de două minute rămase de jucat, A'ja Wilson a atins borna de 1000 de puncte după ce a înscris cu un fadeaway, moment în care publicul a izbucnit în urale. Center-ul a încheiat partida cu 29 de puncte şi 9 recuperări.

"Încerc cu adevărat să identific lucrurile mărunte. Oricine poate veni şi spune: «Oh, vreau să câştig un campionat». Dar care sunt acele lucruri mici pe care le vei face pentru a ajunge acolo? Asta este ceea ce vreau să fac foarte bine.

Trebuie să-mi atribui meritul pentru munca din offseason şi pregătirea mea. Îmi iau timp să mă îndepărtez de baschet, ca să-mi fie dor de el. Aşa că, atunci când mă întorc, nu aştept ca lucrurile să vină doar de la sine. Ecranul meu de blocare este «Odihneşte-te la sfârşit, nu la mijloc», şi asta îmi spun în fiecare zi.

Am de muncit, şi aceasta va fi mentalitatea mea până când voi termina de jucat”, a declarat A'ja Wilson după finalul partidei.

De două ori MVP, superstarul va câştiga în mod sigur pentru a treia oara distincţia la finalul acestui sezon, singura întrebare care se pune este dacă va fi aleasă cu unanimitate de voturi. În această stagiune, A'ja Wilson are mediile de 27 de puncte pe meci şi 12.1 recuperări pe meci.