Nu e Alex Chipciu! Alegerea lui Mircea Lucescu pentru postul de fundaş stânga în locul lui Nicuşor Bancu + Selecţionerul mai pregăteşte alte 2 modificări surprinzătoare Nu e Alex Chipciu! Alegerea lui Mircea Lucescu pentru postul de fundaş stânga în locul lui Nicuşor Bancu + Selecţionerul mai pregăteşte alte 2 modificări surprinzătoare
Didier Deschamps a reacţionat după ce Kylian Mbappe a fost acuzat de viol şi agresiune sexuală Didier Deschamps a reacţionat după ce Kylian Mbappe a fost acuzat de viol şi agresiune sexuală
Cutremur în fotbalul românesc! Încă un club este pe cale de dispariţie Cutremur în fotbalul românesc! Încă un club este pe cale de dispariţie
Conducerea Rapidului i-a stabilit viitorul lui Marius Şumudică Conducerea Rapidului i-a stabilit viitorul lui Marius Şumudică
Costel Căşuneanu, performanţă remarcabilă: pentru a patra oară consecutiv podiumul final de la viteză în coastă Costel Căşuneanu, performanţă remarcabilă: pentru a patra oară consecutiv podiumul final de la viteză în coastă
Mircea Lucescu a ales lotul pe care se va baza în partida cu Lituania! Un singur jucător e OUT Mircea Lucescu a ales lotul pe care se va baza în partida cu Lituania! Un singur jucător e OUT

Real Madrid merge în finala CM a Cluburilor. ”Galacticii” au avut emoţii până pe final cu Al-Ahly

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 8 feb 2023

Real Madrid a învins miercuri, la Rabat, scor 4-1, formaţia egipteană Al-Ahly, în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor. ”Galacticii” au ratat un penalty.

Realul, fără o serie de jucători importanţi, a deschis scorul destul de târziu pe stadionul Prince Moulay Abdellah, din Rabat. Vinicius Junior a înscris cu un şut din careu, în minutul 42. În startul reprizei secunde a venit şi al doilea gol madrilen, marcat de Federico Valverde, în minutul 46, tot cu un şut din interiorul careului.

În minutul 63 Camavinga l-a faultat pe Hussein El Shahat în careu şi arbitrul a dictat penalti, transmformat de Ali Maâloul, în minutul 65.

În minutul 82 Vinicius Junior a fost faultat în careu de către Amr El Soleya, însă penalti-ul acordat Realului şi executat de Luka Modric a fost apărat de portarul Mohamed El Shenawy.

Finalul meciului a a mai adus însă două goluri pentru spanioli. Mai întâi a înscris Rodrygo, în minutul 90+2m pentru ca în minutul 90+8 Sergio Arribas să stabilească scorul final, Real Madrid – Al-Ahly 4-1.

În finala Cupei Mondiale a Cluburilor, sâmbătă, 11 februarie, Real Madrid va înfrunta echipa saudită Al-Hilal.