PSG a trecut şi de Rennes şi a bifat a cincea victorie în Ligue 1 PSG a trecut şi de Rennes şi a bifat a cincea victorie în Ligue 1
VIDEO | AC Milan - Lecce 3-0. Românii Alexandru Borbei şi Rareş Burnete au fost rezerve neutilizate la învinşi VIDEO | AC Milan - Lecce 3-0. Românii Alexandru Borbei şi Rareş Burnete au fost rezerve neutilizate la învinşi
VIDEO | Borussia Dortmund - Bochum 4-2. Gazdele au revenit spectaculos de la 0-2 VIDEO | Borussia Dortmund - Bochum 4-2. Gazdele au revenit spectaculos de la 0-2
VIDEO | ”Nu este bine”. Aspectul care l-a deranjat foarte tare pe Zeljko Kopic VIDEO | ”Nu este bine”. Aspectul care l-a deranjat foarte tare pe Zeljko Kopic
VIDEO | Liviu Ciobotariu era ferm convins că nu va pierde cu Dinamo. ”Am controlat jocul” VIDEO | Liviu Ciobotariu era ferm convins că nu va pierde cu Dinamo. ”Am controlat jocul”
VIDEO | Dinamo - FC Botoşani 2-2. Soarta partidei s-a răsturnat în ultimele minute VIDEO | Dinamo - FC Botoşani 2-2. Soarta partidei s-a răsturnat în ultimele minute

MM Stoica a mai remarcat un jucător străin. ”Chiar dacă pare puţin supraponderal, este un jucător bun”

FCSB Publicat de Daian Cutu pe 27 feb 2023

MM Stoica continuă să fie foarte atent la tot ce se întâmplă în fotbalul românesc. Team managerul celor de la FCSB a remarcat un jucător de la Universitatea Cluj.

Este vorba despre Mamadou Thiam, unul din cei mai în formă atacanţi ai momentului din Superliga. Senegalezul a marcat ambele goluri ale echipei sale, în victoria de sâmbătă, cu FC Botoşani.

”Cu noi dăduse primul gol (n.r. - U Cluj - FCSB 2-1, 31 octombrie 2022), apoi a avut o pauză destul de lungă. Am zis: «Bă, să vezi că ăsta a dat doar cu noi». Şi Bahassa (n.r. - Yassine Bahassa, de la FCU Craiova) a dat goluri în campionat. Ne-am liniştit. Se pare că sunt ceva străini de valoare în campionatul nostru.

Spun asta pentru că toată lumea pune la zid străinii aduşi în Superligă, dar nu este chiar aşa. Thiam, chiar dacă pare puţin supraponderal, este un jucător bun. Nici Eric (n.r. - de Oliveira) nu era slăbuţ şi poate a fost în TOP 3 străini din istoria campionatului nostru.

Aici e o problemă mare. Ne aducem aminte de Ovidiu Maier la Rapid, care a slăbit şi nu mai juca. Sunt unii care pot da randament în zona lor de confort, dar nu ajung la un nivel foarte înalt.

Contraexemplu este Denis Alibec, care a ajuns la greutatea optimă şi joacă mult mai bine”
, a declarat Mihai Stoica, pentru cei de la Orange Sport.

Thiam a mai trecut în carieră pe la: Dijon, Clermont, Nancy, Oostende, şi Barnsley