VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Gazdele au redus din diferenţă VIDEO | Metaloglobus - FC Argeş, în direct la Prima Sport 1. Gazdele au redus din diferenţă
VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final VIDEO | Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Japoniei. Pedro Acosta a condus, dar a căzut pe final
Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în finala de dublu, la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong
Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start Gigi Becali nu stat pe gânduri! 7 schimbări în primul 11 pentru FCSB – Gloria Buzău. Cum arată echipa de start
Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe Nneka Onyejekwe şi-a anunţat încheierea carierei, după 23 de ani de performanţe
Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra” Convocare surprinzătoare în naţionala Italiei! Fiul legendarului jucător, pentru prima oară în „Squadra Azzurra”

Dublă Mercedes în calificările Marelui Premiu al Mari Britanii la Formula 1. Trei britanici pe primele locuri

Formula 1 Publicat pe 6 iul 2024

George Russell (Mercedes) a terminat sâmbătă pe primul loc al calificărilor de la Silverstone, în Marele Premiu al Marii Britanii. Pe doi a venit Lewis Hamilton (Mercedes), iar podiumul a fost încheiat de Lando Norris (Mc Laren).

În calificările Marelui Premiu al Marii Britanii, de la Silverstone, Sergio Perez (Red Bull) a fost eliminat în Q1, iar Charles Leclerc (Ferrari) în Q2. Mercedes a reuşit a prima dublă după cea din calificările MP al Braziliei, din 2022, şi a 60-a din istorie în calificările F1.

George Russell (Mercedes) s-a clasat primul şi va pleca din duminică din pole position, pentru a treia oară în carieră. Locul secund a fost ocupat de Lewis Hamilton (Mercedes), iar un alt britanic, Lando Norris (McLaren) a fost pe locul 3, completând un podium sută la sută britanic.

Pilotul olandez Max Verstappen a terminat pe 4 şi va pleca din a doua linie a grilei de start.