Rodrigo Bentancur riscă mai multe meciuri de suspendare, după remarci rasiste la adresa coechipierului său sud-coreean Heung-min Son

Rafael Nadal nu va participa la Laver Cup

Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO
MM Stoica, poveste savuroasă despre Cristina Neagu: ”Era mai bună decât vreo 3 de la FCSB. Am văzut-o cum lovea mingea cu piciorul!” | VIDEO EXCLUSIV

Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune
Fostul canotor australian Drew Ginn cere ajutor după ce i-au fost furate cele patru medalii olimpice

VIDEO | Dinamo - Universitatea Craiova 2-1. ”Câinii” rezistă fabulos cu doi jucători eliminaţi

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 24 aug 2024

Dinamo Bucureşti a câştigat pe teren propriu, scor 2-1, cu Universitatea Craiova, în etapa a şaptea din Superliga. Gazdele au jucat în nouă jucători ultimul sfert de oră al înfruntării.

Ahmed Bani a deschis scorul pe stadionul Arcul de Triumf chiar din primul minut al meciului, dar golul, care iniţial a fost anulat pentru ofsaid, a fost validat de VAR după vizionări care au durat aproape patru minute. Craiovenii l-au pierdut pe Paradela, accidentat, în minutul 13, apoi Alexandru Mitriţă a lovit bara în minutul 16. Dinamo şi-a majorat avantajul în minutul 42, când Gnahore a înscris cu un şut de la distanţă. Oltenii au redus din diferenţă în minutul 43, prin Elvir Koljic, la o greşeală a lui Eddy Gnahore.

Gazdele au rămas în zece din minutul 57, când Maxime Sivis a primit cartonaşul roşu pentru o intrare la Oshima. Situaţia elevilor lui Kopic s-a înrăutăţit în minutul 82. Homawoo a primit două cartonaşe galbene în numai trei minute şi a fost eliminat în minutul 82, iar Dinamo a jucat până la final în nouă. Ultimul sfert de oră al meciului s-a jucat doar în jumătatea dinamovistă, însă alb-roşii au rezistat şi au câştigat partida, aducând prima înfrângere pentru Craiova.

În clasament, Universitatea Craiova e lider, cu 14 puncte, iar Dinamo se află pe locul secund, cu 12 puncte.

VIDEO | Dinamo - Universitatea Craiova 2-1 (Bani 1, Gnahore 42 / Koljic 44), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - Sivis, K. Boateng, Homawoo, Opruţ - Milanov, Gnahore, Cîrjan - Bani, Selmani, Abdallah
  • Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Maldonado, Zajkov, Bancu - Oshima, Mekvabishvili - Bană, Mitriţă, Paradela - Koljic

Minutul 90+7: Final de meci! Universitatea Craiova bate cu 2-1.

Minutul 82: Homawoo vede al doilea galben la 3 minute după primul!

Minutul 57: Sivis a intrat foarte tare la Oshima şi a fost eliminat!

Minutul 45+6: Pauză! Dinamo are 2-1.

Minutul 44: GOL Universitatea Craiova! Koljic primeşte în careu, pivotează perfect şi reduce diferenţa.

Minutul 42: GOL Dinamo! Gnahore a reluat de la distanţă, iar mingea deviată l-a păcălit pe Popescu.

Minutul 36: Selmani a căutat colţul lung din careu, dar a tras în plasa laterală.

Minutul 16: Mitriţă a şutat în bară o minge deviată.

Minutul 1: GOL Dinamo! Bani este lansat în careu şi reuşeşte să îl învingă pe Popescu. Reuşita este validată la VAR.

--------------------------------

Dinamo a început în forţă noul sezon şi se află pe locul 4, cu 9 puncte. De cealaltă parte, Universitatea Craiova este liderul la zi al Superligii, cu 14 puncte strânse în primele 6 etape.

De punctat că cele două rivale au cele mai bune atacuri ale sezonului: Dinamo cu 14 goluri marcate şi Universitatea Craiova cu 13 reuşite.

În precedenta stagiune, Universitatea Craiova s-a impus în ambele meciuri directe: 1-0, acasă şi 2-0, în deplasare.