”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Turcia - Portugalia 0-3. Lusitanii au făcut recital! Akaydin, autogol în stilul Bănel Nicoliţă

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2024

Reprezentativa Portugaliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European, după ce a învins echipa Turciei, cu scorul de 3-0, în grupa F a competiţiei. Pe parcursul partidei, au pătruns pe teren câţiva suporteri.

LIVE TEXT | Turcia - Portugalia 0-3 (Silva 21, Akaydin 28-autogol, Fernandes 56). Echipele de start:

• Portugalia: D. Costa – Cancelo, Dias, Pepe, N. Mendes – Vitinha, Palhinha, B.Fernandes – B.Silva, Ronaldo, Leao
  • Turcia: Bayindir – Celik, Akaydin, Bardakci, Kadioglu – Calhanoglou, Ayhan – Akgun, Kokcu, Akturtoglu – Yilmaz

Minutul 90+5: Final de meci! Portugalia bate cu 3-0.

Minutul 63: Yilmaz caută vinclul, dar şutul său cu efect nu prinde cadrul porţii.

Minutul 56: GOL Portugalia! Cristiano Ronaldo scapă din marcaj, rămâne singur cu portarul, dar alege să paseze la Bruno Fernandes, care îndeplineşte o simplă formalitate.

Minutul 45+2: Pauză! Portugalia conduce cu 2-0.

Minutul 28: GOL Portugalia: Akaydin trimite la portar imprudent, fără să îşi dea seama că acesta era ieşit în lateral. Mingea s-a dus în poartă!

Minutul 21: GOL Portugalia: Mingea se scurge în careu şi ajunge la Bernando Silva, care reia din prima din 8 metri.

Minutul 6: Akturkoglu nu poate profita dintr-o situaţie ideală.

----------------------------------

Turcia a debutat cu dreptul la EURO şi a învins-o pe Georgia, scor 3-1. Victoria nu a fost lipsită de emoţii, georgienii ratând mai multe ocazii importante, înainte ca Akturkoglu să închidă tabela, în minutul 90+7.

Portugalia nu a impresionat, dar a obţinut toate cele trei puncte în prima partidă. Naţionala lui Cristiano Ronaldo a câştigat, scor 2-1, cu Cehia, după reuşita semnată de Conceicao, în minutul 90+2.

Portugalia şi Turcia s-au mai întâlnit de trei ori la EURO, în 1996, 2000 şi 2008. De fiecare dată, Portugalia s-a impus fără să primească gol.