Fostul jucător de la FCSB a răbufnit după ultimele decizii luate de Gigi Becali: „Când vii în România eşti trist, îţi dai seama cât de mare e diferenţa” Fostul jucător de la FCSB a răbufnit după ultimele decizii luate de Gigi Becali: „Când vii în România eşti trist, îţi dai seama cât de mare e diferenţa”
Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League
VIDEO | FC Botoşani - Gloria Buzău, astăzi, de la ora 18:00, în direct la Prima Sport 1

VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga
VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro  VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro
”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga

Slovenia - Serbia 1-1. Jovic a egalat la ultima fază! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 20 iun 2024

Slovenia a remizat la Munchen, scor 1-1, cu echipa naţională a Serbiei, într-un meci contând pentru grupa C a turneului final Euro 2024. Confruntarea a fost arbitrată de Istvan Kovacs.

La Munchen, sârbii au avut prima ocazie importantă, prin Vlahovic, în minutul 27. Slovenii au replicat prin bara lui Elsnik, din minutul 38, fază continuată de Sesko cu un şut peste poartă. A urmat intervenţia excelentă a lui Oblak, la ocazia lui Mitrovic, din minutul 42, şi la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

După pauză, slovenii au făcut şah mat apărarea sârbă printr-o fază purtată, pe contraatac, în doi jucători. Karnicnik a recuperat un balon, a plecat spre poarta lui Rajkovic, i-a pasat apoi lui Elsnik, iar acesta a retrimis în careul sâb, de unde Karnicnik a înscris pentru 1-0, în minutul 69. După numai două minute, Mitrovic a trimis în bară, însă elevii lui Kek nu au cedat, au mai pus în pericol poarta lui Rajkovic, în timp ce sârbii au încercat cu disperare să egaleze. Şi au reuşit în minutul 90+5, la ultima fază a meciului, prin Luka Jovic. S-a încheiat 1-1 şi toate echipele din grupa C păstrează şanse de calificare în faza următoare.

Slovenia - Serbia 1-1 (Karnicnik 69 / Jovic 90+6)

• Slovenia (4-4-2): Oblak – Karnicnik, Drksic, Bijol, Janza – Stojanovic, Gnezda Cerin, Elsnik, Mlakar – Sporar, Sesko
  • Serbia (3-4-1-2): Rajkovic P.– Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic, Lukic, Ilic, Mladenovic – Tadic – Vlahovic, Mitrovic

Minutul 90+8: Final de meci! Se termină 1-1!

Minutul 90+6: GOL Serbia! La ultima fază, Jovic trimite în poartă după un corner.

Minutul 71: Sârbii au dat replica prin Mitrovic. Atacantul a tras în bară.

Minutul 69: GOL Slovenia! Karnicnik recuperează şi scoate în flancul stâng la Elsnik, care retrimite la cel care a generat faza. Fundaşul a reluat din câţiva metri.

Minutul 58: Rajkovic scoate de sub transversală mingea trimisă de Sesko.

Minutul 47: Mitrovic este din nou blocat într-o situaţie ideală de Oblak.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 42: Oblak intervine providenţial la ocazia lui Mitrovic.

Minutul 38: Elsnik trage în bară, iar pe respingere Sesko nu profită şi şutează peste.

Minutul 31: Mitrovic nu prinde cadrul porţii, după ce a reluat cu o lovitură de cap.

Minutul 27: Rajkovic intervine excelent la execuţia cu capul a lui Vlahovic.

Minutul 7: Mlakar trimite fără emoţii pentru Rajkovic.

________________________________________________________________________

Slovenia a debutat cu un egal în grupa C, în faţa Danemarcei, după ce Eriksen deschisese scorul în prima repriză, iar Janza a egalat în a doua parte. Slovenii ar putea reprezenta surpriza grupei în cazul în care ar reuşi să se califice.

De cealaltă parte, Serbia a pierdut în prima rundă la limită, 1-0 cu Anglia, în urma unui gol marcat de Bellingham în startul partidei. Sârbii nu au voie să piardă în acestă după-amiază pentru a păstra şanse reale la calificare.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în 2022, în Nations League, unde rezultatul final a fost 2-2.