Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League Lamine Yamal, locul doi în topul celor mai tineri marcatori all-time din Champions League
VIDEO | FC Botoşani - Gloria Buzău, astăzi, de la ora 18:00, în direct la Prima Sport 1

VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga VIDEO | Oţelul - Dinamo, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Duelul revelaţiilor din acest sezon de Superliga
VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro  VIDEO | Chindia - Ceahlăul, vineri, de la 16:00, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro
”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin

Polonia - Austria 1-3. Prestaţie solidă a ”Ţării Valsului”

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 21 iun 2024

Austria a câştigat cu Polonia, 3-1, într-un meci din grupa D a turneului final Euro 2024.

Austriecii au deschis scorul în minutul 9, prin Gernot Trauner, care a reuşit să înscris cu o lovitură de cap, la centrarea lui Mwene. Zalewski a şutat puternic, dar peste poartă, în minutul 18.

Krzysztof Piatek a egalat situaţia de pe tabelă în minutul 30, trimiţând în plasă o minge deviată de apărarea austriacă la şutul lui Bednarek. Prima parte s-a încheiat cu şutul peste poartă a lui Sabitzer, iar scorul a fost egal, 1-1. Polonezii au controlat jocul în startul reprizei secunde, selecţionerul Probierz l-a aruncat în luptă şi pe Lewandowski, ajuns la cel de-al şaselea său turneu final important, însă tabela  fost modificată de austrieci. Prass a pasat, Arnautovic a reuşit să neutralizeze un apărător polonez, iar Baumgartner a înscris frumos, readucând Austria în avantaj. Szczesny a intervenit salvator la şutul lui Wimmer, din minutul 75.

Acelaşi Szczesny l-a faultat în careu pe Sabitzer, scăpat singur, în minutul 77, şi Arnautovic a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 78. Portarul polonez a intervenit din nou excelent la şutul lui Posch, din minutul 83, iar meciul s-a încheiat cu victoria Austriei, scor 3-1. Polonia are şanse minime să meargă în optimi, cu nici un punct din două meciuri. În grupa D, Franţa, Ţările de Jos şi Austria au câte trei puncte, dar francezii şi olandezii se înfruntă în această seară, la Leipzig.

LIVE TEXT | Polonia - Austria 1-3 (Piatek 30 / Trauner 9, Baumgartner 67, Arnautovic 78-penalty). Echipele de start:

• Polonia: Szczesny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Piotrowski, Slisz, Zalewski – Piatek,  Buksa, Zielinski
  • Austria: Pentz – Posch, Trauner, Lienhart, Mwene – Seiwald, Grillitsch – Laimer, Baumgartner, Sabitzer – Arnautovic

Minutul 90+4: Final de meci! Austria se impune cu 3-1.

Minutul 86: Laimer pătrunde din unghi şi trimite mingea pe lângă portar. Acesta se scurge prin faţa porţii.

Minutul 84: Posch trage din marginea careului. Szczesny scoate în corner.

Minutul 78: GOL Austria! Sabitzer scapă singur cu portarul în careu şi este faultat de acesta. Arnautovic transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă.

Minutul 69: Lewandowski îl găseşte pe Swiderski, dar Pentz salvează la şutul acestuia.

Minutul 67: GOL Austria! Baumgartner profită de un culoar liber şi marchează cu un şut în forţă.

Minutul 64: Szczesny scoate la execuţia lui Arnautovic.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 41: Sabitzer a reluat în forţă puţin pe lângă poartă.

Minutul 30: GOL Polonia! Piatek profită de o desincronizare a apărării, recuperează, apoi marchează din careu.

Minutul 18: Zalewski a dat replica, însă a şutat în forţă peste buturi.

Minutul 9: GOL Austria! Trauner trimite perfect plasat cu capul din 5 metri.

---------------------------------------

Polonia vine după înfrângerea la limită în faţa Olandei din prima rundă, scor 2-1, meci în care polonezii au deschis scorul prin Buksa, dar Gakpo şi Weghorst au întors scorul şi le-au răpit adversarilor toate punctele.

De cealaltă parte, Austria se află în aceeaşi situaţia ca rivala sa din acestă rundă, după ce a pierdut meciul de debut cu 1-0 în faţa Franţei, din cauza unui autogol al lui Wober.

Ambele formaţii au arătat un joc curajos, iar înfruntarea dintre ele se anunţă una extrem de interesantă. Cele două naţionale s-au întâlnit ultima dată în calificările pentru EURO 2020, când au remizat cu scorul de 0-0.