Rodrigo Bentancur riscă mai multe meciuri de suspendare, după remarci rasiste la adresa coechipierului său sud-coreean Heung-min Son

Rafael Nadal nu va participa la Laver Cup

Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO Fostul antrenor al Cristinei Neagu, reacţie neaşteptată după anunţul de retragere al sportivei românce. „Interesul personal a fost primordial” | EXCLUSIV VIDEO
MM Stoica, poveste savuroasă despre Cristina Neagu: ”Era mai bună decât vreo 3 de la FCSB. Am văzut-o cum lovea mingea cu piciorul!” | VIDEO EXCLUSIV

Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune Dinamo Bucureşti, debut cu victorie în Liga Campionilor, cu danezii de la Fredericia HK. David Popovici a fost în tribune
Fostul canotor australian Drew Ginn cere ajutor după ce i-au fost furate cele patru medalii olimpice

VIDEO | Poli Iaşi - Rapid 1-2. Şumudică a avut debutul visat

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 23 aug 2024

Rapid a câştigat în deplasare, scor 2-1, cu Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Este prima victorie a giuleştenilor în această ediţie de campionat.

Rapid a marcat prima la Iaşi, în minutul 13, dar golul lui Burmaz a fost anulat pentrui ofsaid. Portarul bucureşteniilor, Siegrist, a respins şutul lui Gheorghiţă, din minutul 22, iar Paşcanu a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 44. În startul reprizei secunde Siegrist a respins şutul lui Kamberi, din minutul 51, pentru ca Rareş Pop să înscrie două minute mai târziu şi oaspeţii conduceau cu 2-0. Burmaz a ratat incredibil, în minutul 71, iar în minutul 78 Teixeira a înscris pentru ieşeni, cu o execuţie fabuloasă, de la distanţă. Gazdele au prins curaj pe final, Rapid a suferit, dar a reuşit să obţină prima victorie a sezonului chiar la debutul pe banca tehnică pentru Marius Şumudică.

În clasament Rapid este pe locul 6, cu 8 puncte, în timp ce Poli Iaşi se află pe 10, cu 7 puncte.

VIDEO | Poli Iaşi - Rapid 1-2 (Teixeira 78 / Paşcanu 44, Pop 52), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Poli Iaşi: Collado - Soares, Samayoa, Morreira - Gheorghiţă, Bordeianu, A. Roman, Atanasovski - Kamberi, V. Gheorghe
  • Rapid: Siegrist - Manea, Săpunaru, Paşcanu, Braun - Oaidă, Gojkovic - R. Pop, Papeau, Petrila - Burmaz

Minutul 90+5: Final de meci! Rapid bate cu 2-1.

Minutul 83: Hasani şutează din poziţie de singur cu portarul. Fernandez salvează în corner.

Minutul 81: Siegrist are o nouă paradă de zile mari! A scos la şutul din câţiva metri a lui Tailson/

Minutul 78: GOL Poli Iaşi! Teixeira reduce diferenţa cu un şut fabulos de la distanţă.

Minutul 77: Micovschi scoate pe 10 metri la Petrila, dar acesta nu prinde poarta din prima.

Minutul 72: Burmaz preia excelent, dar trage cu dreptul puţin pe lângă.

Minutul 52: GOL Rapid! Pop trimite un şut cu interiorul din afara careului perfect plasat. Nicio speranţă pentru Collado!

Minutul 51: Şutul deviat a lui Kamberi este scor greu de sub transversală de Siegrist.

Minutul 45+8: Pauză! Rapid conduce cu 1-0.

Minutul 44: GOL Rapid! Petrila trimite o centrare cu efect, iar Paşcanu atacă perfect şi reia cu capul din 3 metri.

Minutul 28: Gazdele au cerut penalty la un duel între Gheorghiţă şi Paşcanu. S-a dictat offside.

Minutul 22: Gheorghiţă prinde un şut în forţă de pe loc. Siegrist scoate în corner.

Minutul 8: Burmaz înscrie din careu, dar reuşita este anulată pentru un offside la limită.

---------------------------------

Poli Iaşi vine după victoria surprinzătoare din deplasare, în faţa FCSB-ului, scor 1-0, şi se află pe locul nouă în clasament, înaintea începerii etapei. Ieşenii au înregistrat în primele şase meciuri două victorii, un egal şi trei înfrângeri.

De cealaltă parte, Rapid se află pe locul 12 în Superliga şi vine după egalul din etapa trecută, 1-1 cu Dinamo. Giuleştenii nu au înregistrat nicio victorie în acest start de sezon şi au cinci egaluri şi o înfrângere.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în sezonul trecut şi s-a încheiat cu victoria cu 3-1 a lui Poli Iaşi.