”Să vedem dacă primim”. Florin Maxim a anunţat dacă Corvinul are drept de promovare ”Să vedem dacă primim”. Florin Maxim a anunţat dacă Corvinul are drept de promovare
VIDEO | Vlad Chiricheş îşi mai trece în cont un trofeu. ”Sunt norocos să fiu încă pe teren” VIDEO | Vlad Chiricheş îşi mai trece în cont un trofeu. ”Sunt norocos să fiu încă pe teren”
VIDEO | Reacţia lui Pintilii, după ce FCSB a trecut clar de Corvinul. ”Am facut un joc foarte bun” VIDEO | Reacţia lui Pintilii, după ce FCSB a trecut clar de Corvinul. ”Am facut un joc foarte bun”
Mihai Pintilii, nemulţumit de atitudinea titularilor! "Cu nasul pe sus" | VIDEO EXCLUSIV Mihai Pintilii, nemulţumit de atitudinea titularilor! "Cu nasul pe sus" | VIDEO EXCLUSIV
EXCLUSIV VIDEO | Jucătorul de la FCSB, făcut praf după Supercupa câştigată în faţa Corvinului. „Nu mă gândeam că îl mai prinde noul sezon” EXCLUSIV VIDEO | Jucătorul de la FCSB, făcut praf după Supercupa câştigată în faţa Corvinului. „Nu mă gândeam că îl mai prinde noul sezon”
”M-am adaptat foarte bine”. Ştefănescu îşi începe perfect aventura la FCSB ”M-am adaptat foarte bine”. Ştefănescu îşi începe perfect aventura la FCSB

România - Olanda 0-3. Povestea noastră e oprită de starurile ”portocalei mecanice”

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe marți, 20:33

România a pierdut cu Olanda, 3-0, în optimile de finală ale EURO 2024. ”Tricolorii” au ajuns în această fază, după ce au câştigat grupa E.

Olandezii au deschis scorul în minutul 20. Cody Gakpo a primit pe stânga, l-a depăşit pe Raţiu şi a şutat la colţul scurt, fără speranţe pentru Niţă

Presiunea rivalilor a dat iar rezultate în minutul 83, când Malen a înscris pentru 2-0.

Pe final acelaşi Malen a stabilit rezultatul final, 3-0 în minutul 90+3, şi echipa Ţărilor de Jos merge mai departe, în sferturi.

LIVE TEXT | România - Olanda 0-3 (Gakpo 20, Malen 82, 90+3). Echipele de start:

• România: Niţă – Raţiu, Drăguşin, Burcă, Mogoş – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguş, Hagi
  • Olanda: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Malen, Depay, Gakpo

Minutul 90+4: Final de meci! Olanda bate cu 3-0.

Minutul 90+3: GOL Olanda! Malen scapă pe contraatac şi îl învinge cu sânge rece pe Niţă.

Minutul 82: GOL Olanda! Gakpo rezistă atacului lui Drăguşin şi trimite pe 3 metri la Malen, care nu ratează.

Minutul 80: Racoviţan respinge în corner la execuţia lui Gakpo.

Minutul 73: Avem mare noroc! Şutul lui Veerman din 6 metri a trecut razant pe lângă.

Minutul 68: Depay a executat o lovitură liberă pe sub zid. Mingea a trecut aproape de bară.

Minutul 64: Gakpo a trimis în poartă din careu. Reuşita e anulată, deoarece Malen a influenţat faza din poziţie de offside.

Minutul 58: Van Dijk trimite cu capul în bară după un corner.

Minutul 53: Avem mari probleme în a respinge. Niţă prinde în cele din urmă la şutul lui Depay.

Minutul 49: Racoviţan blochează la incursiunea lui Reijnders.

Minutul 45+3: Pauză! Olanda conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: Drăguş trimite din întoarcere fără emoţii pentru portar.

Minutul 43: Xavi Simons reia din câiva metri pe lângă poartă.

Minutul 34: Vasile Mogoş nu poate continua, după o intrare foarte dură a lui Dumfries.

Minutul 26: Burcă l-a scăpat din marcaj pe De Vrij. Acesta a tras pe lângă poartă. Centrarea a venit de la Depay.

Minutul 20: GOL Olanda! Gakpo profită de lipsta de marcaj a lui Raţiu şi reia cu un şut lângă bară.

Minutul 14: Man pătrunde din marginea careului şi reia în forţă puţin peste poartă.

Minutul 3: Dumfries îl loveşte neintenţionat în cap pe Ianis Hagi. Jucătorul nostru este bandajat şi poate continua.

__________________________________________________________________________________

Reprezentativa României a reuşit o performanţă istorică, la Campionatul European din Germania, reuşind calificarea în optimile de finală ale competiţiei. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0.

România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa naţională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat şi cea mai bună performanţă, ajungând în sferturile de finală.

La ediţiile din 1984, 1996, 2008 şi 2016 s-a oprit în grupe. La celelalte ediţii ale competiţiei continentale tricolorii nu s-au calificat.

De cealaltă parte, Olanda a reuşit calificarea din grupa D de pe locul 3, în care au adunat 4 puncte. Din grupa D au mai făcut parte Austria, care a reuşit calificarea din postura de lider, Franţa, care a terminat pe locul secund şi Polonia, naţională ce nu a reuşit să meargă mai departe.

După 8 ani, România şi Olanda se întâlnesc din nou la un turneu final, după ce în 2008, olandezii câştigau cu 2-0 în ultimul meci din cea mai tare grupă de la CE, grupă din care mai făceau parte Italia şi Franţa, la acea dată, campioana şi vicecampioana mondială.

Statistica întâlnirilor directe de-a lungul timpului nu este de parte noastră. România are o singură victorie în faţa Olandei în 13 meciuri jucate în 100 de aniTot la rezultate pozitive am putea menţiona cele trei rezultate de egalitate din anii 1968, 1974, 2007.