VIDEO | Champions League: Barcelona a făcut spectacol! Arsenal, victorie solidă cu PSG! City, fără emoţii. Inter a făcut scor. Vezi AICI rezultatele complete după o nouă seară nebună VIDEO | Champions League: Barcelona a făcut spectacol! Arsenal, victorie solidă cu PSG! City, fără emoţii. Inter a făcut scor. Vezi AICI rezultatele complete după o nouă seară nebună
Schonenwerd – Corona Braşov 1-3, în turul II al Ligii Campionilor la volei Schonenwerd – Corona Braşov 1-3, în turul II al Ligii Campionilor la volei
”Poate e ceva mental”. Jucătorul de la Rapid care nu se regăseşte în acest sezon ”Poate e ceva mental”. Jucătorul de la Rapid care nu se regăseşte în acest sezon
Lovitură în Superliga! Alex Dobre vine să lupte la titlu Lovitură în Superliga! Alex Dobre vine să lupte la titlu
VIDEO | Stuttgart - Sparta Praga 1-1. Rrahmani şi Krasniqi au jucat pentru cehi VIDEO | Stuttgart - Sparta Praga 1-1. Rrahmani şi Krasniqi au jucat pentru cehi
VIDEO | Salzburg - Brest 0-4. Recital francez în Austria VIDEO | Salzburg - Brest 0-4. Recital francez în Austria

Guineea se califică spectaculos în ”sferturile” Cupei Africii, graţie unui gol marcat în minutul 90+8 contra unei naţionale ce are 2 jucători din România

Fotbal Internațional Publicat de Daian Cutu pe 29 ian 2024

Echipa naţională din Guineea s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins cu 1-0 echipa naţională a Guineei Ecuatoriale.

Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 90+8.

Partida de la Abidjan a fost una intensă. Guineea Ecuatorială, cu doi titulari care evoluează în campionatul României: fundaşii Esteban Obiang Orozco (CFC Argeş) şi Basilio Ndong (Universitatea Craiova), a rămas în zece oameni după eliminarea lui Federico Bikoro, în minutul 55.

Echipa lui Obiang şi Ndong a primit şi un penalti, ratat însă de Emilio Nsue în minutul 69. Guineea a înscris golul calificării în minutul 90+8, prin Mohamed Bayo, atacantul împrumutat de Lille la Le Havre.

Guineea s-a impus cu 1-0 şi merge în sferturile de finală, alături de Nigeria şi Angola.