”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Georgia - Portugalia 2-0. Gruzinii scriu istorie la prima participare la un turneu final şi merg în optimi

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 26 iun 2024

Georgia a învins miecuri seara, la Gelsenkirchen, scor 2-0, naţionala Portugaliei, în cadrul grupei F de la turneul final Euro 2024. În aceeaşi grupă, Turcia a dispus de Cehia cu 2-1.

Deja calificată, Portugalia a intrat cu rezervele în meciul de la Gelsenkirchen şi Georgia a profitat. Vedetele Kvaratskhelia şi Mikautadze au înscris cele două goluri ale georgienilor, în minutele 2 şi 57, iar echipa condusă de francezul Willy Sagnol s-a impus cu 2-0.

În al doilea meci al grupei, la Hamburg, Turcia a întrecut Cehia, scor 2-1. Cehii au rămas în zece din minutul 20, când a fost eliminat Barak, iar Hakan Calhanoglu a deschis scorul pentru turci în minutul 51. Soucek a egalat în minutul 66, dar Cenk Tosun a marcat în minutul 90+4 golul victoriei turcilor. S-a terminat 2-1 pentru Turcia şi Portugalia a câştigat grupa, cu 6 puncte. Pe locul 2 s-a clasat Turcia, iar Georgia a venit pe 3, cu patru puncte, în timp ce echipa Cehiei, cu două puncte, părăseşte competiţia.

• În urma acestui rezultat, România va juca cu Olanda, marţi, în optimile EURO! În sferturile de finală am putea juca cu învingătoarea partidei Austria - Turcia.

LIVE TEXT | Georgia - Portugalia 2-0 (Kvaratskhelia 2, Mikautadze 57-penalty). Echipele de start:

• Georgia: Mamardashvili - Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Lochoshvili, Dvali - Chakvetadze, Kochorashvili, Kiteishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia
  • Portugalia: Costa - Dalot, Pereira, Silva, Inacio - Neto, Palhinha, Neves - Conceicao, Ronaldo, Joao Felix

Minutul 90+4: Final de meci! Georgia bate cu 2-0.

Minutul 56: GOL Georgia! Mikautadze reia perfect din penalty.

Minutul 45+2: Pauză! Georgia conduce cu 1-0.

Minutul 44: Din nou Palinha şutează de la distanţă, dar nici de această dată nu cadrează.

Minutul 22: Reluarea lui Palinha de la distanţă nu prinde cadrul porţii.

Minutul 2: GOL Georgia! Kvaratskhelia profită de eroarea lui Silva, scapă spre poartă şi îl învinge pe Costa.

--------------------------------------------

Calificată deja de pe primul loc în faza următoare, Portugalia va juca doar pentru palamares cu Georgia. Naţionala lui Bernardo Silva şi Ronaldo a câştigat cu Cehia, scor 2-1 şi a defilat cu Turcia, scor 3-0.

De cealaltă parte, georgienii pot produce surpriza. Selecţionata condusă din teren de Kvaratskhelia şi Mikautadze a pierdut duelul cu Turcia, scor 3-1 şi a remizat cu Cehia, scor 1-1.

În cazul unei victorii, Georgia ar face istorie şi s-ar califica mai departe.