”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Georgia - Cehia 1-1. Ambele formaţii au nevoie de victorie în ultima etapă pentru calificarea în optimi

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2024

Reprezentativa Cehiei a terminat la egalitate cu naţionala Georgiei, sâmbătă, la Hamburg, scor 1-1, într-un meci din grupa F de la Euro 2024.

Au marcat Mikautadze, în minutul 45+4, din penalty pentru Georgia şi Schick, în minutul 59, pentru Cehia.

Georgia - Cehia 1-1 (Mikautadze 45+3 penalty / Schick 59)

• Georgia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali - Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia
  • Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 77: Chytil a fost găsit perfect, dar şutul său nu a prins cadrul porţii.

Minutul 66: Jurasek şutează din afara careului, dar portarul Georgiei are o intervenţie de zile mari.

Minutul 62: Krejci a trimis cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 59: GOL Cehia! Schick îşi arată detenta şi egalează cu o reluare din careu.

Minutul 45+5: Pauză! Georgia conduce cu 1-0.

Minutul 45+3: GOL Georgia! Mikautadze transformă fără emoţii un penalty, după un henţ.

Minutul 27: Cerny nu a reuşit să îl învingă pe Mamardashvili.

Minutul 23: Hlozek a reluat din 5 metri. Mamardashvili a respins până la jucătorul ceh, care nu a mai ratat din a doua încercare. Golul a fost anulat la VAR pentru henţ.

Minutul 4: Schick a trimis cu capul, dar portarul georgian a fost la post.

___________________________________________

Georgia nu a avut parte de un debut foarte bun şi a fost învinsă în primul meci de Turcia, scor 3-1. Georgienii au nevoie de o victorie pentru a mai spera măcar la locul 3, având în vedere că în ultima rundă din grupe vor da piept cu Portugalia.

De cealaltă parte, Cehia a avut parte de o evoluţie solidă în partida cu Portugalia, chiar dacă nu a obţinut niciun punct. Cehii au primit golul înfrângerii în minutul 90+2, după ce în minutul 62 erau în avantaj în faţa superstarurilor portughezilor

Cele două echipe naţionale nu s-au mai întâlnit niciodată de-a lungul timpului, astfel că va fi un prim duel extrem de interesant.

Partida va avea loc la Hamburg, pe „Volksparkstadion”, şi îl va avea la centru pe arbitrul neamţ Siebert.