”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun pasator din istoria Campionatului European

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2024

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun pasator decisiv din istoria Campionatului European (începând din 1968), cu 7 assist-uri, după ce i-a oferit pasa decisivă lui Bruno Fernandes în victoria Portugaliei cu 3-0 în faţa Turciei, sâmbătă, la turneul final din Germania.

Selecao, care conducea deja cu 2-0 la pauză, graţie unui gol marcat de Bernardo Silva şi unui autogol al lui Samet Akaydin, a făcut 3-0 după ce Ronaldo a ales să îi paseze lui Bruno în minutul 56.

El l-a depăşit pe cehul Karel Poborky, care avea 6 pase decisive.

Marţi, Ronaldo a devenit primul jucător care a participat la şase turnee ale Campionatului European, când a condus Portugalia la o victorie cu 2-1 în faţa Cehiei.

Ronaldo, în vârstă de 39 de ani, care şi-a făcut debutul la Euro 2004, unde Portugalia a ajuns în finală, deţinea deja recordul de goluri (14) la acest turneu, în timp ce şi-a extins recordul de prezenţe la 26 de meciuri. El a ajutat Portugalia să câştige titlul la Euro 2016.