”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

Belgia - România 2-0. Am jucat curajos şi rămânem cu şanse la calificare

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 22 iun 2024

Reprezentativa României a fost învinsă, cu scorul de 2-0, de selecţionata Belgiei, într-un meci disputat la Koln, în etapa a doua a grupei E de la Euro 2024.

Ca urmare a acestui rezultat, calificarea în optimile de finală se va decide în ultima etapă a grupelor. România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte.

Belgia - România 2-0 (Tielemans 2, De Bruyne 79). Echipele de start:

• Belgia: Casteels - Castagne, Faes, Vertonghen, Theate - Tielemans, Onana – Lukebakio, De Bruyne, Doku - Lukaku
  • România: Fl. Niţă - Raţiu, Burcă, Drăguşin, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguş, Mihăilă

Minutul 90+4: Final de meci! Belgia bate cu 2-0.

Minutul 89: Avem portar! Niţă scoate din nou senzaţional la Lukaku.

Minutul 84: Alibec finalizează pe lângă Casteels, dar Castagne scoate de pe linia porţii.

Minutul 79: GOL Belgia! De Bruyne trimite din alunecare de lângă Drăguşin în poartă.

Minutul 68: Man rămâne singur cu Casteels, dar jucătorul nostru trage în portar.

Minutul 66: Lukaku este din nou liber, dar execuţia sa din întoarcere e scoasă în faţă de Niţă.

Minutul 63: Lukaku profită de faptul că fundaşii noştri erau la mijlocul terenului. Îl învinge pe Niţă, dar reuşita e anulată la VAR.

Minutul 55: Acelaşi De Bruyne este foarte aproape de gol. Niţă prinde execuţia din întoarcere a starului de la City.

Minutul 52: De Bruyne a tras cu efect puţin pe lângă bară.

Minutul 48: Mihăilă accelerează şi profită de spaţiul din faţă. Urcă în careu şi uşor incomodat de Onana şutează peste poartă.

Minutul 46: Man caută colţul scurt cu un şut de la distanţă. Casteels este atent şi prinde.

Minutul 45+1: Pauză! Belgia conduce cu 1-0.

Minutul 38: Drăguş sprintează în adâncime, dar Casteels iese dintre buturi la timp şi prinde cu ceva emoţii.

Minutul 30: Doku trage în forţă din unghi. Niţă salvează cu un reflex de senzaţie.

Minutul 19: De Bruyne face recital în defensiva noastră şi îl găseşte liber pe Lukebakio. Şutul său este scos extraordinar de Niţă.

Minutul 13: Lukaku îl dărâmă pe Burcă şi rămâne la balon. Şutul său este salvat în corner de Bancu.

Minutul 4: Avem reacţie! Casteels scoate de sub transversală mingea trimisă cu capul de Drăguşin.

Minutul 2: GOL Belgia! Lukaku scoate la Tielemans, care reia din 16 metri.

--------------------------------

Belgia a pierdut surprinzător în primul meci, scor 1-0 cu Slovacia, după un meci şters făcut de Kevin De Bruyne & compania. Belgienii au nevoie de victorie pentru a rămâne în cărţi pentru calificarea la turneul final.

De cealaltă parte, România a produs surpriza la care puţini se aşteptau. „Tricolorii” au obţinut cea de-a doua victorie din istorie de la un Campionat European, în faţa Ucrainei, scor 3-0. Golurile naţionalei noastre au fost reuşite de Nicolae Stanciu, Denis Drăguş şi Răzvan Marin.

Statistica întâlnirilor direct este de partea noastră. De-a lungul timpului, România a învins Belgia de 3 ori în cele 5 meciuri disputate între cele două naţionale.