VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj 0-0. Abeid a ratat două ocazii monumentale VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj 0-0. Abeid a ratat două ocazii monumentale
VIDEO | FCSB - Petrolul, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - Petrolul, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
La FC Argeş se pregăteşte o surpriză mare după demiterea lui Nicolae Dică La FC Argeş se pregăteşte o surpriză mare după demiterea lui Nicolae Dică
PAOK a învins-o pe Volos! Echipa pregătită de Răzvan Lucescu este pe primul loc în Grecia PAOK a învins-o pe Volos! Echipa pregătită de Răzvan Lucescu este pe primul loc în Grecia
Prestaţie de zile mari pentru Horaţiu Moldovan la al doilea meci pentru Sassuolo! Ce notă a primit portarul român Prestaţie de zile mari pentru Horaţiu Moldovan la al doilea meci pentru Sassuolo! Ce notă a primit portarul român
Gloria Bistriţa, a doua înfrângere în Liga Campionilor Gloria Bistriţa, a doua înfrângere în Liga Campionilor

VIDEO | Unirea Slobozia - UTA 0-1. Arădenii bifează primul succes stagional

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 5 aug 2024

UTA Arad a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia Unirea Slobozia, în etapa a patra din Superligă.

Gazdele au avut prima ocazie, prin Aganovic, în minutul 36, când portarul arădenilor, Iliev, a reţinut şutul mijlocaşului de la Unirea. Tot elevii lui Mihalcea au fost periculoşi în minutul 64, la şutul lui Purece, însă cei care au marcat au fost oaspeţii. În minutul 73 Valentin Costache a marcat după ce a primit o pasă de la Fabry, în careu. UTA s-a impus cu 1-0 reuşind prima victorie a sezonului, în timp ce Unirea Slobozia a suferit prima înfrângere. În clasament Unirea este pe locul 6, iar UTA pe 7, ambele cu câte cinci puncte.

VIDEO | Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1 (Costache 73), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Unirea Slobozia: Rusu - Medina, Dinu, Pospielov, Şerbănică - Lopez, Perianu - Camara, Purece, Aganovic - Gele
  • UTA: Iliev - Râpă, Benga, Conte - Cîmpanu, Mihai, Van Durmen, Trif - Fabry, Ezekiel, Omondi

Minutul 90+5: Final de meci! UTA bate cu 1-0.

Minutul 73: GOL UTA! Fabry îl găseşte pe Costache în careu, iar reia.

Minutul 67: Purece primeşte în careu însă reia defectuos din poziţie ideală.

Minutul 46: Perianu trage din marginea careului, mingea este deviată şi trece razant pe lângă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 32: Gele se întoarce şi reia pe lângă poartă din careu.

Minutul 7: Fabry reia cu latul de la peste 20 de metri. Mingea a ocolit de puţin poarta.

----------------------------------

Unirea Slobozia are un start neaşteptat de bun de sezon în Superliga, iar după primele trei etape a înregistrat o victorie şi două egaluri. Echipa antrenantă de Mihalcea este neînvinsă în primele trei meciuri, deşi a jucat cu FCSB, campioana României, Farul şi Hermannstadt.

De cealaltă parte, UTA vine după egalul alb cu ”U” Cluj din etapa trecută şi e în căutarea primei victorii din această stagiune. Arădenii au două egaluri şi o înfrângere în primele trei etape.