”Puncte foarte importante”. Concluziile lui Elias Charalambous după prima victorie în deplasare în Superliga ”Puncte foarte importante”. Concluziile lui Elias Charalambous după prima victorie în deplasare în Superliga
Ştefan Târnovanu a pus la suflet criticile din ultima vreme. ”M-au afectat” Ştefan Târnovanu a pus la suflet criticile din ultima vreme. ”M-au afectat”
L-a văzut cu Sepsi, iar Becali s-a decis: ”E cel mai bun de la noi! Se distrează la fotbal!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Napoli - Monza 2-0. Fosta campioană îşi menţine şefia în Serie A VIDEO | Napoli - Monza 2-0. Fosta campioană îşi menţine şefia în Serie A
”Trebuie să ne dea de gândit”. Florin Tănase, cel mai bun meci de la revenire ”Trebuie să ne dea de gândit”. Florin Tănase, cel mai bun meci de la revenire
VIDEO EXCLUSIV | ”O să luăm”. Gigi Becali a anunţat ce portar aduce în iarnă la FCSB VIDEO EXCLUSIV | ”O să luăm”. Gigi Becali a anunţat ce portar aduce în iarnă la FCSB

VIDEO | Sepsi - FCSB 0-1. Puncte uriaşe obţinute de campioană

Superliga Publicat de Daian Cutu ieri, 23:17

FCSB a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia Sepsi OSK, în etapa a 11-a din Superligă.

Cu doar trei jucători rămaşi printre titulari faţă de meciul din cupele europene, bucureştenii au marcat în minutul 6 la Sf. Gheorghe, dar golul lui Octavian Popescu a fost anulat pentru un ofsaid.

Zece minute mai târziu oaspeţii au înscris prin Florin Tănase, lovitură de cap la centrarea lui Alexandru Băluţă. Gazdele au avut o bună ocazie în minutul 23, când Târnovanu a respins şutul lui Haruţ, şi FCSB a intrat cu avantaj minim la cabine. Introdus în echipă după pauză, Bîrligea a ratat pentru bucureşteni în minutul 48, când a şutat peste poartă, şi a avut un gol anulat în minutul 67, pentru o poziţie de ofsaid a lui Dawa. FCSB s-a impus cu 1-0 şi, cu 13 puncte, a urcat pe locul 9 în ierarhia Superligii. Sepsi este pe locul 13, cu 11 puncte.

VIDEO | Sepsi - FCSB 0-1 (Tănase 16), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Sepsi: Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ştefan - Haruţ, M. Sota, Alimi, Oroian - Matei, M. Coman, Kallaku
  • FCSB: Târnovanu - Creţu, Dawa, Chiricheş, Panţîru - Şut, Alhassan - Băluţă, Fl. Tănase, Oct. Popescu - Daniel Popa

Minutul 90+5: Final de meci! FCSB bate cu 1-0.

Minutul 89: Coman reia din cădere, dar Târnovanu are o intervenţie fabuloasă din 3 metri.

Minutul 65: Tănase bate o lovitură liberă, apoi mingea intră după respingere în poartă. Reuşita lui Bîrligea e anulată la VAR.

Minutul 47: Bîrligea trece de doi adversari şi reia în forţă peste poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Sepsi conduce cu 1-0.

Minutul 40: Tavi Popescu caută vinclul din unghi. Mingea a trecut pe lângă.

Minutul 23: Târnovanu a scos peste transversală o minge reluată de Haruţ.

Minutul 21: Şut a trimis pe lângă poartă din voleu. Mingea a venit pe respingere.

Minutul 16: GOL FCSB! Băluţă centrează în careu, iar Tănase trimite cu pământul din 7 metri.

Minutul 14: Alimi este complet liber în careu, dar trage moale pentru Târnovanu.

------------------------------------

De cealaltă parte, FCSB ocupă poziţia a 13-a, cu 10 puncte. Deşi are un parcurs excelent în cupele europene, campioana României a dezamăgit constant în Superligă.

În stagiunea precedentă, FCSB s-a impus în ambele meciuri din sezonul regular, scor 5-2 şi 1-0. În play-off, bucureştenii s-au impus în meciul de pe teren propriu, scor 2-1, iar înfruntarea de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.