”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular ”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular
Sergej Jakirovic a fost demis Sergej Jakirovic a fost demis
Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii
VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1, în direct la Prima Sport 1. Matei deschide scorul VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1, în direct la Prima Sport 1. Matei deschide scorul
Jocurile Olimpice de la Paris: Cinci sportivi au fost depistaţi pozitiv la testele antidoping efectuate în timpul competiţiilor Jocurile Olimpice de la Paris: Cinci sportivi au fost depistaţi pozitiv la testele antidoping efectuate în timpul competiţiilor
Aşteptarea a luat sfârşit! Unul dintre cei doi atacanţi transferaţi de Rapid poate debuta Aşteptarea a luat sfârşit! Unul dintre cei doi atacanţi transferaţi de Rapid poate debuta

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 0-0. Prelungirile au animat un meci anost

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 12 aug 2024

Petrolul Ploieşti a remizat acasă, 0-0, cu Universitatea Cluj, în etapa a cincea din Superligă.

Ploieştenii au avut prima ocazie a partidei, în minutul 16, prin Denis Radu, şut respins de Gertmonas în corner. În minutul 27 oaspeţii au avut şansa să deschidă scorul , dar Zima a prins mingea la şutul lui Thiam. Cele două echipe nu au reuşit să înscrie nici în repriza secundă, deşi finalul a adus cele mai mari ocazii ale meciului. Huja a ratat o ocazie uriaşă în minutul 90, când Gertmonas a avut o intervenţie salutară, iar portarul ploieştenilor a scos, un minut mai târziu, lovitura de cap a lui Iulian Cristea. Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Universitatea Cluj are nouă puncte şi a urcat pe treapta a treia a podiumului, în timp ce Petrolul a bifat al treilea meci egal din acest start de sezon şi ocupă locul 8, cu 6 puncte.

VIDEO | Petrolul - ”U” Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu - Jyry, Keita - D. Radu, Hanca, Grozav - Tudorie
  • ”U” Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Raţă, Nistor - Thiam, Blănuţă

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 90+1: Zima scoate de sub transversală la reluarea lui Cristea.

Minutul 90: Gertmonas scoate excelent în corner la reluarea lui Huja din careu.

Minutul 80: Huja se înalţă şi reia cu capul peste poartă.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 27: Jyry respinge o minge centrată până la Thiam, care reia din careu. Zima are o paradă de senzaţie.

Minutul 16: Radu primeşte în careu şi nemarcat trage din 10 metri. Gertmonas scoate în corner.

Minutul 10: Grozav profită de o eroare a apărării, dar reia moale, fără emoţii pentru portar.

------------------------------------

Petrolul vrea să continue forma bună arătată în ultimele două etape. Ploieştenii au adunat până acum 5 puncte în primele 4 runde disputate în acest sezon.

De cealaltă parte, „U” Cluj este neînvinsă în acest început de campionat. Ardelenii au obţinut două victorii şi 2 egaluri şi au moralul ridicat, având în vedere că vin după victoria din derby-ului Clujul cu CFR.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii a avut loc în sezonul trecut şi s-a încheiat cu victoria Petrolului, scor 2-1.