Jack Draper a câştigat pentru prima dată un turneu ATP 500 Jack Draper a câştigat pentru prima dată un turneu ATP 500
Lazio trece clar de Genoa şi se aproapie de podium Lazio trece clar de Genoa şi se aproapie de podium
VIDEO | Oţelul - Unirea Slobozia 0-2. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost de nerecunoscut VIDEO | Oţelul - Unirea Slobozia 0-2. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost de nerecunoscut
VIDEO | Leganes, succes clar cu Celta Vigo în La Liga VIDEO | Leganes, succes clar cu Celta Vigo în La Liga
Vinicius, favorit la Balonul de Aur. Mbappe are o cotă uriaşă să ridice trofeul Vinicius, favorit la Balonul de Aur. Mbappe are o cotă uriaşă să ridice trofeul
Antrenorul Parmei a explicat schimbarea lui Dennis Man. ”Nu trece printr-o perioadă grozavă” Antrenorul Parmei a explicat schimbarea lui Dennis Man. ”Nu trece printr-o perioadă grozavă”

VIDEO | Oţelul - Unirea Slobozia 0-2. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost de nerecunoscut

Superliga Publicat de Daian Cutu astăzi, 17:41

Unirea Slobozia a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia Oţelul Galaţi, în etapa a 14-a din Superliga.

Elevii lui Adrian Mihalcea au marcat în prima repriză, prin Afalna, dar golul din minutul 39 a fost anulat pentru ofsaid. Însă oaspeţii au deschis scorul în minutul 47, când a marcat Perianu, cu o lovitură de cap.

Gălăţenii au rămas în zece după eliminarea lui Stevanovic, în minutul 77, când Unirea Slobozia a primit şi penalti, dar portarul gazdelor, Iustin Popescu a apărat lovitura de pedeapsă executată de Toma. Şerbănică a stabilit scorul final în minutul 85 şi Unirea Slobozia urcă până pe locul 12, cu 15 puncte, în timp ce Oţelul e pe 7, cu 19 puncte.

Oţelul Galaţi - Unirea Slobozia 0-2 (Perianu 47, Şerbănică 84), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• Oţelul: I. Popescu - D. Maftei, Stefanovic, Angha, Tomasevic - Cisotti, Zivulic, Joao Pedro - Maciel, Juric, Duric.
  • Unirea Slobozia: D. Rusu - Dorobanţu, Antoche, Pospielov, Ct. Toma - Coadă, Perianu - Afalna, Purece, Aganovic - Gele.

Minutul 90+6: Final de meci! Slobozia bate cu 2-0.

Minutul 84: GOL Unirea Slobozia! Şerbănică se desprinde din marcaj, profită de mult spaţiu liber şi trimite la colţul lung din careu.

Minutul 79: O minge centrată in faţa porţii a trecut razant prin faţa a doi jucători de la gazde.

Minutul 77: Coadă a fost tras de tricou în careu de Stevanovici. După intervenţia VAR, jucătorul Oţelului a fost eliminat. Toma a executat de la 11 metri, dar portarul Popescu a ghicit direcţia.

Minutul 65: Cisotii bate o lovitură liberă, iar Pop deviază cu capul pe lângă poartă.

Minutul 47: GOL Unirea Slobozia! Purece a centrat pe bara a doua, iar Perianu a reluat în poartă.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 39: Afalna prinde un şut superb din prima care s-a dus în poartă. Reuşita a fost anulată pentru offside după consultarea monitorului VAR.

Minutul 29: Cisotti caută vinclul de la 20 de metri. Mingea s-a dus puţin peste.

Minutul 27: Gele a centrat din flanc la Afalna, care nu a putut să îl bată pe Popescu din câţiva metri.

Oţelul vine după înfrângerea din runda trecută, 2-0, în faţa liderului ”U” Cluj şi a pierdut primul meci din acest sezon, punând capăt unei serii de 12 meciuri fără înfrângere în acest sezon. Gălăţenii se află pe locul 4 în Superliga, înaintea începerii etapei cu numărul 14.

De cealaltă parte, Unirea Slobozia se află pe ultimul loc în clasament, după ce runda trecută a pierdut cu 1-0 în faţa lui Poli Iaşi. Nou-promovata nu a mai câştigat de 5 partide, de la succesul de la începutul lui septembrie cu Gloria Buzău, scor 2-1.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în Liga 2 şi s-a încheiat cu victoria cu 1-0 a Unirii Slobozia.