”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga ”Se pregăteşte”. Decizie finală cu privire la revenirea lui Alexi Pitu în Superliga
Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin Verstappen, revoltat de apelul ca piloţii F1 să înjure mai puţin
Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin Iraklis Salonic - Universitatea Cluj 61-50, în preliminariile FIBA EuroCup la baschet feminin
Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical Volei Alba Blaj, victorie cu campioana Ungariei, Vasas Budapesta, în meci amical
VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa VIDEO | Steaua Roşie Belgrad - Benfica 1-2. Turcii formaţiei lusitane au făcut diferenţa
VIDEO | Feyenoord - Bayer Leverkusen 0-4. Campioana Germaniei a făcut recital şi a rezolvat partida din prima repriză

VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 2-1. Remontada în stil ardelenesc

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 10 aug 2024

Hermannstadt a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Botoşani, într-un meci al etapei a cincea din Superligă.

Sibienii au avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 28, când Silviu Balaure a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, însă oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 45+3, prin Şeroni. Gazdele au replicat prin golul lui Bejan, din minutul 47, anulat însă de VAR pentru o poziţie de ofsaid. Totuşi Ianis Stoica a reuşit să pună golul egalizator pe tabelă, în minutul 80, dintr-o lovitură liberă bine executată, la care portarul Pap are partea lui de vină. În minutul 90 Sadiku a comis un henţ în propriul careu şi, cu ajutprul VAR, arbitrul Sorin Vădana a dictat penalti. A transformat Neguţ, în minutul 90+2 şi sibienii s-au impus cu 2-1.

Hermannstadt a reuşit prima victorie a sezonului şi este pe locul 9, cu 5 puncte, în timp ce FC Botoşani are trei puncte, ocupând poziţia a 15-a.

VIDEO | Hermannstadt - FC Botoşani 2-1 (Stoica 79, Neguţ 90+2-penalty / Şeroni 45+3), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Oroian, Găman, Bejan, Goncalves - Murgia, Ivanov - Balaure, R. Deaconu, I. Stoica - Chiţu
  • Botoşani: Pap - Sadiku, Miron, Şeroni, Ţigănaşu - Aldair Ferreira, Romano - G. David, E. Florescu, Bodişteanu - Chica-Roşă

Minutul 90+10: Final de meci! Hermannstadt bate cu 2-1.

Minutul 90+2: GOL Hermannstadt! VAR intervine şi se dictează penalty pentru un henţ în careu comis de Sadiku. Neguţ bate şi cu ceva emoţii transformă. Mingea a fost atinsă uşor de Pap.

Minutul 79: GOL Hermannstadt! Stoica bate o lovitură liberă din 17 metri. Pap vede târziu mingea.

Minutul 47: Bejan trimite în poartă o minge bâlbâită în careu după o fază fixă. Reuşita a fost anulată la VAR pentru offside.

Minutul 45+5: Pauză! FC Botoşani conduce cu 1-0.

Minutul 45+3: GOL FC Botoşani! Şeroni trimite cu capul perfect plasat. Mingea s-a dus în plasa laterală.

Minutul 45+1: Chiţu reia din plonjon cu capul puţin pe lângă.

Minutul 28: Balaure reia cu capul din careu pe lângă poartă o minge din flanc.

Minutul 27: Bodişteanu trage în forţă din marginea careului. Căbuz prinde lejer.

Minutul 21: Pap iese rău la un corner, dar Bejan nu poate relua din câţiva metru, după ce a trecut razant pe lângă minge.

---------------------------------

FC Hermannstadt este în căutarea primei victorii din acest sezon de Superliga, după ce a suferit o nou înfrângere pe terenul Oţelului, scor 1-0 şi are doar două puncte în primele patru etape. Sibienii au mare nevoie de un rezultat pozitiv, după startul sub aşteptări al acestei stagiuni.

De cealaltă parte, FC Botoşani vine după victoria, scor 1-0, cu Farul şi a obţinut primele puncte din acest sezon. Moldovenii au o victorie şi două înfrângeri în primele trei meciuri din Superliga.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc în stagiunea trecută, în play-out, şi s-a încheiat 1-1.