MM Stoica ştie cine se bate la play-off. Surpriză mare: ”Eu am spus din etapa a doua. Confirmă!”  | VIDEO EXCLUSIV
MM Stoica ştie cine se bate la play-off. Surpriză mare: ”Eu am spus din etapa a doua. Confirmă!” | VIDEO EXCLUSIV
Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă Valentin Mihăilă şi Dennis Man, puşi la zid deşi au oferit câte o pasă decisivă
VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul VIDEO | Rapid - ”U” Cluj, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. „Sepcile Roşii” şi-au dublat avantajul
Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53 Un număr de 68 de echipaje vor lua startul TESS Rally Braşov - Ediţia 53
Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon Ons Jabeur a anunţat că nu va mai evolua în acest sezon
A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău A fost anunţată echipa României pentru turneul final BJK Cup! Cele cinci sportive alese de Horia Tecău

VIDEO | FCSB - UTA 2-0. Victorie extrem de preţioasă pentru campioană

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2024

FCSB s-a impus pe teren propriu, scor 2-0, cu formaţia arădeană UTA, în etapa a opta din Superligă.

Arădenii au început meciul de pe Arcul de Triumf cu o ratare uriaşă a lui Kadiri, şut peste poartă din careu, dintr-o poziţie excelentă, în minutul 2. Cei care au deschis scorul au fost însă jucătorii echipei gazdă, în minutul 16, când Octavian Popescu a centrat şi Ngezana a înscris cu o lovitură de cap. Portarul Robert Popa a prins balonul la lovitura de cap a lui Lixandru, din minutul 27, şi la pauză bucureştenii au intrat în avantaj la pauză. După reluare, Cîmpanu a trimis puţin pe lângă poarta lui Târnovanu, în minutul 54.

Un minut mai târziu arbitrul a dictat penalti pentru un henţ al lui Conte, analiza VAR a confirmat lovitura de pedeapsă, însă Alexandru Băluţă a executat slab şi Robert Popa a respins. Totuşi, Băluţă a profitat de o pasă a lui Daniel Popa şi a marcat pentru 2-0 în minutul 87, aducând a doua victorie în Superligă pentru FCSB, care urcă pe locul 9, cu 8 puncte.

UTA Arad este pe 13, cu 7 puncte. Lixandru, mijlocaşul de la FCSB, s-a accidentat şi va rata, probabil, convocarea la echipa naţională a României.

VIDEO | FCSB - UTA 2-0 (Ngezana 16, Băluţă 87), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Dawa, Panţîru - Lixandru (cpt.), Alhassan - Ştefănescu, Băluţă, Oct. Popescu - D. Popa
  • UTA: R. Popa - Dozi, I. Conte, Paulolo, Trif - Fabry (cpt.), Hrezdac, Van Durmen - Cîmpanu, Kadiri, V. Costache

Minutul 90+5: Final de meci! FCSB bate cu 2-0.

Minutul 87: GOL FCSB! Popa deviază la Băluţă, care reia din careu. Mingea a fost atinsă de Conte şi a trecut peste portar.

Minutul 79: Edjouma reia spectaculos din cădere, dar mingea este deviată în corner.

Minutul 71: Băluţă sprintează spre poartă şi îl lobează pe Popa. Portarul celor de la UTA atinge mingea şi respinge.

Minutul 65: Van Durmen şutează de la distanţă puţin pe lângă bară.

Minutul 58: Conte atinge cu mâna o minge şutată de Baeten. Popa scoate la execuţia de la punctul cu var a lui Băluţă, apoi Alhassan vine pe respinge şi trimite peste.

Mintutul 54: Cîmpanu primeşte în 10 metri, dar trimite pe lângă.

Minutul 46: Popa prinde un şut excelent de la distanţă. Mingea a trecut puţin peste poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-0 pentru FCSB.

Minutul 27: Lixandru trimite cu capul din 3 metri. Popa nu a avut emoţii.

Minutul 16: GOL FCSB! Tavi Popescu bate o lovitură liberă. Mingea este uşor deviată, iar Ngezana are un reflex de senzaţie şi trimite cu capul în poartă.

Minutul 2: Kadiri păcăleşte defensiva, dar reia pese din câţiva metri.

--------------------------------

FCSB are un start dezastruos de sezon. Campioana României se află pe penultimul loc, cu 5 puncte acumulate după 6 etape. „Roş-albaştri” au un bilanţ horror în acest sezon în care au reuşit o singură victorie, două egaluri şi 3 înfrângeri.

Nici UTA nu stă prea bine. Arădenii au şi ei doar o victorie, dar au obţinut 4 rezultate de egalitate şi 2 înfrângeri. Trupa lui Mircea Rednic ocupă locul 12 în clasament, cu 7 puncte din tot atâtea etape.

Ultima întâlnire dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria categorică a FCSB-ului, scor 4-0.