LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Leverkusen, victorie fără emoţii la Rotterdam LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Leverkusen, victorie fără emoţii la Rotterdam
Antrenorul şi-a expus dezamăgirea după ce a fost demis de la un club din Liga 2. ”Am fost pus în situaţia de a renunţa” Antrenorul şi-a expus dezamăgirea după ce a fost demis de la un club din Liga 2. ”Am fost pus în situaţia de a renunţa”
CSM Oradea pierde cu PAOK şi ratează finala turneului preliminar din Liga Campionilor CSM Oradea pierde cu PAOK şi ratează finala turneului preliminar din Liga Campionilor
O stradă de lângă Allianz Arena, redenumită în memoria lui Franz Beckenbauer O stradă de lângă Allianz Arena, redenumită în memoria lui Franz Beckenbauer
Radnik – Corona Braşov 0-3, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor la volei Radnik – Corona Braşov 0-3, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor la volei
Cadou special primit de Risto Radunovic. FCSB a făcut anunţul Cadou special primit de Risto Radunovic. FCSB a făcut anunţul

VIDEO | FC Botoşani - UTA 1-0. Moldovenii ies învingători dintr-un meci spectaculos

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 aug 2024

FC Botoşani a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Gazdele au dominat meciul de la Botoşani. Şeroni (min. 20) şi Matricardi (min.44) nu au prins spaţiul porţii lui Robert Popa, iar Enzo Lopez a trimis mingea în bară în minutul 45+2. Arădenii au ratat incredibil în minutul 60, când Fabry a şutat la pasa cu călcâiul a lui Ezekiel, dar Kukic a scos in extremis, iar după patru minute Şeroni a lovit bara. În minutul 66 Eduard Florescu a şutat de la distanţă şi Robert Popa a respins în corner, însă gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 80, când Sadiku a înscris în urma unui corner.

Arădenii au ratat în al nouălea minut de prelungire, prin Omondi, care a trimis pe lângă bară şi, în cele din urmă, FC Botoşani s-a impus cu 1-0. Cele două echipe au acelaşi număr de puncte în clasament, câte 6. FC Botoşani ocupă poziţia a 8-a, în timp ce UTA se află pe 9.

VIDEO | FC Botoşani - UTA 1-0 (Sadiku 79), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic – Salomon, Miron, Şeroni, Ţigănaşu – Matricardi, Caputa – Bodişteanu, Florescu, Fulop – Lopez
  • UTA: Popa – Râpă, Conte, Benga, Trif – Machado, Van Durmen, Fabry – Cîmpanu, Ezekiel, Omondi

Minutul 90+9: Final de meci! FC Botoşani bate cu 1-0.

Minutul 79: GOL FC Botoşani! Mingea nu poate fi respinsă de arădeni la un corner, iar Sadiku reia în cele din urmă în poartă.

Minutul 66: Florescu trage în forţă de la peste 20 de metri. Popa se întinde şi scoate în corner.

Minutul 63: Şeroni zguduie bara, apoi pe respingere mingea se duce peste poartă.

Minutul 60: Kukic scoate excelent la şutul lui Fabry.

Minutul 55: Ocazii incredibile irosite de UTA! Ezekiel şi Omondi nu au reuşit să marcheze.

Minutul 45+4: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+2: Contraatac rapid al gazdelor cu minge scoasă la Lopez. Acesta trage din prima de la 20 de metri în bară.

Minutul 44: Florescu bate o lovtură de colţ, Fulop scapă din marcaj şi reia pe lângă.

Minutul 32: Omondi primeşte în careu şi păcăleşte un adversar, apoi şutează puţin pe lângă poartă.

Minutul 20: Şeroni trimite cu capul peste poartă o minge venită din corner.

------------------------------------

FC Botoşani se află pe ultimul loc în clasament, cu 3 puncte acumulate în 4 meciuri. Moldovenii au obţinut o singură victorie în acest sezon, pe terenul Farului, scor 1-0.

De cealaltă parte UTA stă ceva mai bine. Arădenii au o victorie, 3 egaluri şi o înfrângere şi ocupă locul 7 în clasament cu 6 puncte acumulate după 5 etape.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria „Bătrânei Doamne” , scor 1-0.