Helmut Duckadam a fost operat pe cord deschis cu succes: ”Sunt în salon, însă am dureri foarte mari”

Toate biletele pentru meciul cu Cipru, din Liga Naţiunilor, au fost vândute. Tricolorii vor avea 1528 de fani la Larnaca

Incredibil! Becali se implică în antrenamentele FCSB-ului, după egalul contra CFR-ului:  ”Măresc durata! Fac inteligenţă artificială, apare vocea mea direct cum s-au făcut două atingeri!”

Incredibil! Becali se implică în antrenamentele FCSB-ului, după egalul contra CFR-ului: ”Măresc durata! Fac inteligenţă artificială, apare vocea mea direct cum s-au făcut două atingeri!”
Starul Barcelonei plătit cu milioane de euro anunţă greva fotbaliştilor! Motivul incredibil: ”Nimeni nu ne ascultă pe noi!”

”Competiţia se opreşte aici. Vom juca finala cu Bayern Munchen”.  A făcut scorul serii în Champions League şi a dat o declaraţie în stilul lui Gigi Becali

”Competiţia se opreşte aici. Vom juca finala cu Bayern Munchen”. A făcut scorul serii în Champions League şi a dat o declaraţie în stilul lui Gigi Becali
Luis Enrique nu s-a abţinut după victoria chinuită obţinută cu Girona: ”A fost mai grea decât o naştere!”

VIDEO | FC Botoşani - Petrolul 0-2. Partida a fost decisă în prelungiri

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 sep 2024

Petrolul Ploieşti a învins în deplasare, scor 2-0, formaţia FC Botoşani, în etapa a opta din Superligă. Golurile au fost marcate în prelungirile meciului.

Meciul de la Botoşani nu a avut un ritm deosebit, cele două formaţii nebifând ocazii mari de gol. Petrolul a dat lovitura pe final. Mai întâi în minutul 90+4, când Fabricio Baiano a pasat şi Mihnea Rădulescu a deschis scorul, pentru ca după numai două minute Grozav să recupereze o minge în careu şi să marcheze la colţul lung. Petrolul s-a impus cu 2-0 şi este pe locul 4, cu 13 puncte, în timp ce FC Botoşani este pe 14, cu 6 puncte.

VIDEO | FC Botoşani - Petrolul 0-2 (Rădulescu 90+4, Grozav 90+6), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Kukic - Matricardi, Şeroni, Miron, Adams - Ţigănaşu, Aldair - Bodişteanu, Florescu, Kaprof - E. Lopez
  • Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, Dumitriu - Keita, Jyry - Hanca - D. Radu, Grozav, Tudorie

Minutul 90+8: Final de meci! Petrolul bate cu 2-0.

Minutul 90+6: GOL Petrolul! Grozav îl dă la o parte pe Matricardi şi trage cu stângul.

Minutul 90+4: GOL Petrolul! Rădulescu reia din prima din 10 metri.

Minutul 90: Grozav bate o lovitură libe din lateral. Kukic a scos din nou în corner.

Minutul 88: Kukic prinde spectaculos o minge trimisă cu capul la rădăcina barei.

Minutul 87: Bratu bate la vinclu o lovitură liberă. Kukic a respins.

Minutul 63: Chică-Roşă marchează, da golul său e anulat pentru offside.

Minutul 54: Miron primeşte în 6 metri, dar trage peste poartă.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+4: Kaprof reia din alergare în braţele lui Zima.

Minutul 45+2: Ricardinho zguduie transversala cu un şut de la 25 de metri.

Minutul 45: Florescu trage cu latul din 17 metri. Mingea ce a prins pământul este scoasă în corner de Zima.

Minutul 29: Tudorie trage în portar din câţiva metri, apoi marchează pe respingere. Reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 16: Kaprof este găsit în careu, dar şutul său din prima trece pe lângă.

Minutul 10: Bodişteanu trimite cu efect din afara careului. Mingea a trecut pe lângă.

-------------------------------

FC Botoşani vine după înfrângerea 3-0 cu CFR Cluj, din runda trecută, şi ajuns la a patra înfrângere din acest sezon, din primele şase meciuri. Moldovenii se află pe locul 14 înaintea startului etapei a 8-a, iar pe lângă cele patru înfrângeri au înregistrat şi două victorii.

De cealaltă parte, Petrolul se află pe locul 6 în clasament şi a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere, având două victorii şi trei egaluri. Ploieştenii vin după egalul cu Oţelul, scor 0-0, din runda trecută şi speră să îşi continue seria de invincibilitate după meciul cu Botoşani.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii a avut loc sezonul trecut, în play-out, iar atunci moldovenii s-a impus cu 2-1.