LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Leverkusen, victorie fără emoţii la Rotterdam LIVE VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Leverkusen, victorie fără emoţii la Rotterdam
Antrenorul şi-a expus dezamăgirea după ce a fost demis de la un club din Liga 2. ”Am fost pus în situaţia de a renunţa” Antrenorul şi-a expus dezamăgirea după ce a fost demis de la un club din Liga 2. ”Am fost pus în situaţia de a renunţa”
CSM Oradea pierde cu PAOK şi ratează finala turneului preliminar din Liga Campionilor CSM Oradea pierde cu PAOK şi ratează finala turneului preliminar din Liga Campionilor
O stradă de lângă Allianz Arena, redenumită în memoria lui Franz Beckenbauer O stradă de lângă Allianz Arena, redenumită în memoria lui Franz Beckenbauer
Radnik – Corona Braşov 0-3, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor la volei Radnik – Corona Braşov 0-3, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor la volei
Cadou special primit de Risto Radunovic. FCSB a făcut anunţul Cadou special primit de Risto Radunovic. FCSB a făcut anunţul

VIDEO | Farul - Hermannstadt 3-2. Trupa lui Gică Hagi iese din pasa proastă

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 aug 2024

Farul Constanţa s-a impus pe teren propriu, 3-2, cu Hermannstadt, în etapa a şasea a Superligii. Gheorghe Hagi a bifat meciul 500 ca manager tehnic în fotbalul românesc.

Constănţenii au ţinut să-i facă o victorie cadou lui Hagi, la meciul 500 de antrenor al acestuia în prima ligă. Rivaldinho a lovit în minutul 7, din pasa lui Gabi Iancu, însă oaspeţii au reuşit egalarea în startul reprizei secunde, minutul 48, prin superbul şut al lui Alessandro Murgia. După numai trei minute Narek Grigoryan a redus în avantaj gazdele, pentru ca în minutul 57 acelaşi jucător să centreze şi Rivaldinho să reuşească dubla, marcând cu o lovitură de cap.

Dragoş Iancu a marcat pentru sibieni în minutul 83, complicând finalul, dar Farul a câştigat întâlnirea, cu 3-2, şi a ajuns la 7 puncte în campionat, unde este pe locul 8. FC Hermannstadt ocupă poziţia a 14-a, cu 5 puncte.

VIDEO | Farul - Hermannstadt 3-2 (Rivaldinho 7, 57 Grigoryan 51 / Murgia 48, Iancu 84), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălaşa, Gustavo Marins, C. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
  • Hermannstadt: Căbuz Oroian, Găman, Ionuţ Stoica, Goncalves - Ivanov - Balaure, Murgia, Biceanu, Ianis Stoica - Chiţu

Minutul 90+7: Final de meci! Farul bate cu 3-2.

Minutul 84: GOL Hermannstadt! Dragoş Iancu trimite cu capul după un corner.

Minutul 57: GOL Farul! Rivaldinho reia din gura porţii o minge centrată de Grigoryan.

Minutul 51: GOL Farul! Grigoryan trimite o minge ce părea centrată dintr-un un foarte închis. Portarul Căbuz a fost păcălit.

Minutul 48: GOL Hermannstadt! Murgia preia şi apoi reia spectaculos din întoarcere din afara careului.

Minutul 46: Ganea întoarce pentru Sîrbu în careu, dar acesta trage pe lângă.

Minutul 45+2: Pauză! Farul conduce cu 2-0.

Minutul 39: Grameni îl vede ieşit pe Căbuz şi trage de la 45 de metri. Mingea a căzut pe plasă.

Minutul 31: Buzbuchi scoate excelent şutul la colţul lung trimis de Stoica.

Minutul 11: Mingea trece razant prin faţa lui Grameni, care nu o poate împinge în poartă.

Minutul 7: GOL Farul! Rivaldinho primeşte în careu şi reia spectaculos din cădere.

----------------------------------------

Înaintea partidei de astăzi, Farul se află pe ultimul loc în Superligă, cu patru puncte. De cealaltă parte, Hermannstadt se clasează pe poziţia a 12-a, cu cinci puncte.

În sezonul precedent, constănţenii au câştigat la Sibiu, scor 1-0, iar duelul de la Ovidiu s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.