FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată! FCSB, şanse foarte mari să fie depunctată!
VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare VIDEO | FC Bihor - Steaua 0-1. ”Militarii” sunt sus în clasament şi fără drept de promovare
Un fost atacant al echipei Arsenal, inculpat după confiscarea a 60 de kilograme de canabis Un fost atacant al echipei Arsenal, inculpat după confiscarea a 60 de kilograme de canabis
”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular ”Nu am fost fluenţi sau coezivi”. Antrenorul lui Tottenham a analizat partida de Cupă în care Radu Drăguşin a fost titular
Sergej Jakirovic a fost demis Sergej Jakirovic a fost demis
Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii Dinamo a câştigat procesul cu Oţelul! Câţi bani trebuie să achite gălăţenii

VIDEO | Astana - Corvinul 6-1. Val de erori în jocul hunedorenilor

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 14 aug 2024

Corvinul Hunedoara, deţinătoarea Cupei României, a fost eliminată de echipa Astana în turul trei preliminar al Conference League.

După ce în tur, la Sibiu, a fost 2-1 pentru Astana, în partida retur, la Almatî, gruparea din Kazahstan s-a impus cu 6-1. Ca urmare a acestui rezultat, Corvinul şi-a încheiat parcursul în cupele europene.

Pentru Astana au marcat Charles ’13, ’68, Tomasov ’57, ’76, Gripshi ’73 şi Astanov ‘84. Corvinul a înscris prin Neacşa ’78.

VIDEO | Astana - Corvinul 6-1 (Geoffrey 13, 68, Tomasov 57, 75 Gripshi 73, Astanov 84 / Velisar 78), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Astana: Condric - Kazukolovas, Narochkin, Amanovic - Bartolac, Ebong, Grisphi, Vorogovskiy - Tomasov, Geoffrey, Camara
  • Corvinul: Lefter - Roger, Manolache, Lică, Bradu - Hrezdac, Neacşa, Ubbink, Pîrvulescu, Buş, Lupu

Minutul 90+3: Final de meci! Astana bate cu 6-1.

Minutul 84: GOL Astana! Mingea îl loveşte în spate pe Hrezdac, apoi prin ricoşeu ajunge la Astanov.

Minutul 78: GOL Corvinul! Velisar prinde un şut fabulos de la mare distanţă.

Minutul 75: GOL Astana! Tomasov reia perfect plasat din careu!

Minutul 73: GOL Astana! Făză lucrată impecabil de gazde, mingea ajunge la Gripshi care trimite la vinclu.

Minutul 67: GOL Astana! Camara trece elegant de Pîrvulescu şi scoate în careu pentru reluarea lui Geoffrey.

Minutul 57: GOL Corvinul! Pop este depăşit inexplicabil de Tomasov, care interceptează un balon lung şi îl învinge pe Lefter din careu.

Minutul 45+2: Pauză! Astana conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Neacşa trimite un şut puternic, dar portarul Astanei scoate în corner.

Minutul 42: Lupu reia în forţă de la 25 de metri. Condric prinde cu ceva emoţii în doi timpi.

Minutul 13: GOL Astana! Manolache pasează aiurea lui Geoffrey, iar atacantul reia din careu.

Minutul 7: Tomasov scapă pe contraatac şi rămâne singur cu portarul, dar Roger se repliază fantasti şi salvează.

---------------------------------

Deşi a condus la pauză, Corvinul a pierdut meciul tur, scor 1-2, după o repriză a doua ştearsă. Calificarea se anunţă una dificilă, atât din pricina rezultatului cât şi din cauza drumului lung pe care trupa lui Maxim îl are de parcurs până la Astana.

Câştigătoarea acestei dublei o va întâlni pe învingătoarea dintre St. Mirren şi Brann, în play-off-ul Conference League.