"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

Rebela din WNBA

Baschet Publicat de Tudor Moisa pe 18 iun 2024

Sezonul actual din WNBA este cel mai electrizant din istoria baschetului feminin nord-american.

Tot mai multă lume urmăreşte cea mai puternică întrecere de baschet la nivel feminin. Caitlin Clark şi Angel Reese au o rivalitate care datează din NCAA, iar cele două au ajuns în WNBA, în urmă cu doar câteva luni. Din acel moment, tot mai mulţi fani ai baschetului au început să fie mai atenţi la ce se întâmplă în campionatul nord-american.

Primul duel direct între cele două, în WNBA, a avut loc pe 1 iunie. Indiana, echipa lui Clark, a câştigat la limită, scor 71-70, iar cele două au fost în prim plan în cel mai controversat moment al meciului. Chennedy Carter a împins-o pe Clark, iar Angel Reese a izbucnit în urale pe bancă. Gestul lui Chennedy poate părea surprinzător pentru cei care abia au început să urmăreasca WNBA, dar baschetbalista de la Chicago Sky a avut parte, de-a lungul carierei, de mai multe momente controversate. Pe scurt, Chennedy Carter este varianta din WNBA a lui Patrick Beverley.

Născută pe 14 noimebrie 1998, Chennedy Carter a fost selectată de Atlanta Dream, în 2020, cu a patra selecţie în draft. În 2022, shooting guard-ul a ajuns la LA Sparks, iar din 2024 evoluează la Chicago Sky. "Hollywood" este porecla lui Chennedy, pe care a dobândit-o în liceu.

A vrut să se ia la bătaie cu o coechipieră

Un prim moment controversat pentru Chennedy a avut loc în iulie 2021. Atunci, după doar 11 meciuri de la startul sezonului, ea a fost suspendată de Atlanta Dream pe o perioadă nedeterminată.

În primul sfert al duelului dintre Atlanta Dream şi Las Vegas Aces, Courtney Williams s-a dus înspre Chennedy, nemulţumită fiind că aceasta era singura care nu îşi încuraja coechipierele de pe margine. Williams i-a spus lui Carter să îşi schimbe atitudinea, iar cele două au început să se certe. Chennedy Carter nu a evoluat în al doilea sfert, iar la pauză a rămas în vestiar. Nemulţumită nu doar de reproşul lui Williams, ci şi din cauză că evolua foarte puţin, Chennedy a vrut să sară la bătaie după meci. Williams i-a spus lui Carter că nu are niciun interes să se ia la bătaie cu ea, iar coechipierele celor două au intervenit, iar situaţia s-a detensionat.

La acel moment, mai multe publicaţii americane au punctat că au informaţii de pe surse că acesta nu este primul incident în care Chennedy este implicată, de aici şi decizia suspendării pe o perioadă nedeterminată.

După ce a fost suspendată, Chennedy Carter nu a mai evoluat pentru Atlanta şi a fost achiziţionată de LA Sparks.

Probleme şi în Los Angeles

Chennedy Carter a "făcut probleme" şi în Los Angeles.

În martie 2023, Sparks i-a reziliat contractul lui Chennedy şi a fost obligată să îi plătească 86.000 de dolari baschetbalistei. Se pare că Chennedy a avut o atitudine neprofesionistă faţă de coechipiere, iar după 24 de meciuri, din care doar 2 din postura de titulară, Carter s-a văzut nevoită să îşi caute, din nou, o echipă.

Totuşi, shooting guard-ul a luat o decizie radicală şi nu a semnat cu vreo formaţie în sezonul 2023! Chennedy a ales să ia o pauză de un an şi să urmărească şi să studieze liga de baschet nord-americană. În mai 2024, Carter a semnat cu Chicago Sky.

Se pare că perioada de pauză a ajutat-o pe Chennedy, care are o relaţie foarte bună cu coechipierele sale. Cel puţin aşa pare de la distanţă. De asemenea, baschetbalista a avut un răspuns pe măsură după incidentul cu Caitlin Clark.

Indiana Fever şi Chicago Sky s-au întâlnit din nou, pe 16 iunie. Indiana s-a impus, la fel ca în primul meci, iar Chennedy Carter a fost a doua cea mai bună marcatoare de la Sky, cu 18 puncte.

Chennedy Carter a avut, până acum, o carieră plină de momente controversate, dar pauza luată în 2023 ar putea, în sfârşit, să o transforme pe baschetbalista de 25 de ani dintr-o speranţă a WNBA, într-o certitudine. Trebuie menţionat că în ciuda acestor incidente, Chennedy Carter a fost votată a doua cea mai bună debutantă, în 2020, după Sabrina Ionescu, superstarul cu părinţi români care nu mai are nevoie de vreo introducere. Deşi nu erau publice în 2020, se pare că Chennedy a avut probleme de comportament încă din primul ei sezon.