"Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV "Bă, fraţilor, suntem în urna a treia, mă, aproape de inexistenţă". Discurs dur după victoria României în Kosovo | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0 VIDEO | Execuţie în direct! Germania a învins-o pe Ungaria, scor 5-0
VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri VIDEO | Zi spectaculoasă în Nations League! S-au marcat 34 de goluri
Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB Gigi Becali a dat ordinul! Cei trei fotbalişti care vor juca în atac la FCSB
Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV Modul în care a fost tratată delegaţia României de kosovari | EXCLUSIV
U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe” U BT Cluj - CSM Oradea, scor 93-84, în finala Turneului Memorial ”Toni Alexe”

Maribor - Universitatea Craiova 2-0. Eliminarea din prima repriză a rupt jocul oltenilor

Conference League Publicat de Daian Cutu pe 25 iul 2024

Universitatea Craiova a pierdut în deplasare, scor 0-2, meciul cu formaţia slovenă Maribor, din manşa întâi a turului al doilea preliminar din Conference League.

Partida de la Maribor a început cu ocazia lui Ziga Repas, şut respins de Laurenţiu Popescu, în minutul 4, şi a continuat cu şansa irosită de Andrei Ivan în minutul 13, la centrarea lui Bancu. Imediat după ocazia oltenilor Sirvys a şutat pe lângă poartă pentru ca din minutul 31 Craiova să rămână în zece oameni. Hondurianul Denil Maldonado a fost eliminat cu roşu direct la un fault din spate la Beugre, după ce acesta scăpase singur cu portarul Popescu. Pe finalul primei părţi Maribor a avut un gol anulat – în minutul 45+4, când Beugre a înscris, dar se afla în ofsaid.

Gazdele au deschis scorul în minutul 57, când Ziga Repas a trimis în careu, iar fratele său, Jan Repas, a înscris. Slovenii au trecut pe lângă gol în minutul 69, cu o dublă ocazie. Mai întâi Popescu a scos de sub bară o minge care părea că iese afară, apoi Karic a şutat pe lângă poartă. Maribor a făcut însă 2-0 în minutul 88, prin Arnel Jakupovic şi returul de la Craiova va fi greu pentru echipa lui Gâlcă.

LIVE TEXT | Maribor - Universitatea Craiova 2-0 (Repas 57, Jakupovic 88). Echipele de start:

• Maribor: Jug – Sirvys, Vidmar, Karic, Milec – Repas, Ziga Repas – Barisic, Ilicic, Bozic – Beugre
  • Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Maldonado, Bancu – Creţu, Anzor – Mora, Mitriţă, Paradela – Ivan.

Minutul 90+5: Final de meci! Maribor bate cu 2-0.

Minutul 88: GOL Maribor! Jakupovic a trimis cu capul în poartă o centrare din flancul drept.

Minutul 69: Popescu a scos de sub transversală, apoi Milec nu a putut marca din 2 metri.

Minutul 60: Koljic a reluat cu capul din careu, execuţia sa nu a prins poarta.

Minutul 57: GOL Maribor! Repas profită de o lansare şi îl învinge pe Popescu.

Minutul 56: Ilicic a şutat din marginea careului pe lângă.

Minutul 45+5: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+4: Beugre înscrie pe contraatac, dar reuşita e anulată pentru offside.

Minutul 32: Popescu a prins în doi timpi mingea şutată de Beugre din carue.

Minutul 31: Maldonado îl faultează din spate pe Beugre şi vede direct cartonaşul roşu.

Minutul 13: Oltenii dau replica! Ivan trimite cu capul puţin pe lângă poartă.

Minutul 4: Popescu a salvat la realuarea lui Repas din careu.

---------------------------------

Universitatea Craiova revine, după un sezon, în preliminariile competiţiilor europene. Oltenii vor încerca să se califice pentru prima dată în istorie în grupele unei întreceri europene. Până acum, trupa pregătită de Gâlcă a bifat două meciuri oficiale: 0-0 cu Hermannstadt şi 4-2 cu UTA Arad, în Superligă.

Maribor este o prezenţă constantă în cupele europene, Ultima dată când formaţia din Slovenia a lipsit din competiţiile europene a fost în stagiunea 2008/2009.

De-a lungul istorie, Maribor a disputat două duble împotriva echipelor din România. În sezonul 1993/1994, slovenii au trecut de Gloria Bistriţă, scor 2-0 la general, în Cupa UEFA, iar în urmă cu doi ani au fost eliminaţi de CFR Cluj, în play-off-ul Conference League, graţie golului înscris spectaculos de Cvek, în ultimul minut.