VIDEO | John Cena şi-a anunţat retragerea din wrestling! Ultimul eveniment la care va participa VIDEO | John Cena şi-a anunţat retragerea din wrestling! Ultimul eveniment la care va participa
Atacantul egiptean Ahmed Refaat a murit la 31 de ani Atacantul egiptean Ahmed Refaat a murit la 31 de ani
OFICIAL | Adnan Aganovic a semnat cu o formaţie din Superligă! Croatul a debutat într-un meci amical OFICIAL | Adnan Aganovic a semnat cu o formaţie din Superligă! Croatul a debutat într-un meci amical
Alexandru Albu şi-a găsit echipă! Unde ar urma să evolueze fostul jucător al Rapidului Alexandru Albu şi-a găsit echipă! Unde ar urma să evolueze fostul jucător al Rapidului
Naţionala Franţei a scris istorie la EURO! Performanţa imposibil de egalat Naţionala Franţei a scris istorie la EURO! Performanţa imposibil de egalat
Ionuţ Radu a ajuns într-o situaţie disperată! Gestul la care a recurs portarul român Ionuţ Radu a ajuns într-o situaţie disperată! Gestul la care a recurs portarul român

VIDEO | FCSB - Corvinul 3-0. Campioana începe sezonul cu un trofeu

Fotbal Romania Publicat de Daian Cutu pe joi, 21:44

FCSB a câştigat Supercupa României, învingând în meciul pentru trofeu, pe stadionul Steaua, pe Corvinul Hunedoara, scor 3-0.

FCSB este campioana en titre a României, iar Corvinul este câştigătoarea Cupei României Betano.

Golurile au fost marcate de Miculescu ’21, Ştefănescu ’52 şi Luis Phelipe ’80.

LIVE VIDEO | FCSB - Corvinul 3-0 (Miculescu 21, Ştefănescu 52, Phelipe 80). Echipele de start:

• FCSB: Vlad - Antwi, Dawa, Chiricheş, Radunovic - Alhassan, Lixandru, Radaslavescu - Ştefănescu, Miculescu, Băluţă
  • Corvinul: Lefter - Fl. Iacob, V. Lică, A. Manolache, Velisar - Hrezdac, Ubbink - N. Pîrvulescu, Al. Neacşa, Roger - S. Buş

Minutul 90+3: Final de meci! FCSB bate cu 3-0.

Minutul 89: Ştefănescu rămâne pentru a doua oară singur cu portarul, dar nici de această dată nu îl învinge.

Minutul 80: GOL FCSB! Musi trage din careu, Lefter respinge, iar Phelipe întinde piciorul şi face 3-0.

Minutul 73: Alhassan îl lansează pe Ştefănescu, care rămâne singur cu Lefter. Portarul Corvinului scoate cu piciorul.

Minutul 52: GOL FCSB! Popa scoate pentru Ştefănescu, care reia elegant din careu.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 1-0.

Minutul 45+2: Neacşa trimite cu efect din 17 metri. Mingea a trecut aproape de bară.

Minutul 43: Radaslavescu trage din careu. Lefter respinge acrobatic cu piciorul.

Minutul 24: Buş trimite din întoarcere de lângă Chiricheş. Vlad scoate excelent în corner.

Minutul 21: GOL FCSB! Alhassan şutează din careu, portarul respinge în faţă, iar Miculescu e bine plasate şi reia din câţiva metri.

Minutul 10: Neacşa trimite din marginea careului puţin peste poartă.

Minutul 3: Roger îl întinde serios pe Vlad cu un şut de la distanţă.

-----------------------------

FCSB a câştigat titlul după o pauză de 9 ani şi va evolua în preliminarile Champions League.

De partea cealaltă, Corvinul a fost revelaţia anului în fotbalul Românesc. Hunedorenii au câştigat Cupa României din postura de formaţie care evoluează în liga secundă şi va juca în preliminariile Europa League.

Deşi duelul este unul interesant, s-ar putea să nu conteze ce se va întâmpla pe teren. Gigi Becali a anuţat în urmă cu mai multe zile că nu va respecta regula U21 şi astfel Corvinul ar urma să câştige duelul cu 3-0 la masa verde.