VIDEO | Dan Petrescu are două nemulţumiri după remiza de la Sibiu. "Îi dai galben uşor" VIDEO | Dan Petrescu are două nemulţumiri după remiza de la Sibiu. "Îi dai galben uşor"
VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj 0-0. Abeid a ratat două ocazii monumentale VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj 0-0. Abeid a ratat două ocazii monumentale
VIDEO | FCSB - Petrolul, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - Petrolul, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
La FC Argeş se pregăteşte o surpriză mare după demiterea lui Nicolae Dică La FC Argeş se pregăteşte o surpriză mare după demiterea lui Nicolae Dică
PAOK a învins-o pe Volos! Echipa pregătită de Răzvan Lucescu este pe primul loc în Grecia PAOK a învins-o pe Volos! Echipa pregătită de Răzvan Lucescu este pe primul loc în Grecia
Prestaţie de zile mari pentru Horaţiu Moldovan la al doilea meci pentru Sassuolo! Ce notă a primit portarul român Prestaţie de zile mari pentru Horaţiu Moldovan la al doilea meci pentru Sassuolo! Ce notă a primit portarul român

LIVE TEXT | Generaţia de Aur - World Stars 3-2! Remontadă fabuloasă reuşită de jucătorii noştri!

Echipa nationala Publicat de Tudor Moisa pe 25 mai 2024

Generaţia de Aur îşi ia adio de la fani. Meciul cu selecţionata starurilor internaţionale se joacă astăzi, de la ora 20:30, pe Arena Naţională. Partida va putea fi urmărită, în format live text, pe site-ul PrimaSport.ro.

Generaţia de Aur - World Stars 3-2 (Panduru 40, Hagi 63, Gâlcă 72 / Rivaldo 21, Pandev 27)

Echipele de start

• Generaţia de Aur: Prunea - Dan Petrescu, Gică Popescu, Belodedici, Răzvan Prodan - Munteanu, Sabău, Lupescu, Ilie Dumitrescu - Hagi, Răducioiu.

• World Stars: Dida - Maicon, Panucci, Djukic, Candela - Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo - Nuno Gomes, Stoichkov.

Minutul 94: Final de meci! Generaţia de Aur s-a impus, scor 3-2, exact rezultatul din meciul câştigat de România, cu Argentina, în optimile Campionatului Mondial din 1994!

Minutul 72: GOOOL ROMÂNIA! Gică Hagi l-a găsit perfect pe Dorinel Munteanu, care l-a angajat pe Costel Gâlcă! Antrenorul Universităţii Craiova a adus Generaţia de Aur în avantaj!

Minutul 63: GOOOL ROMÂNIA! Gică Hagi a egalat din penalti! Arena Naţională a erupt!

Minutul 40: GOOOL ROMÂNIA! Basarab Panduru reduce din diferenţă cu o execuţie de fineţe!

Minutul 35: Ocazie monumentală ratată de Gică Hagi! Dida a respins o minge de sub bară! În 1994 nu ar fi ratat! :)

Minutul 27: Gol World Stars! Pandev a dublat avantajul.

Minutul 21: Gol World Stars! Rivaldo deschide scorul cu un şut din prima din marginea careului.

Minutul 5: Moment de reculegere în memoria lui Didi Prodan! Fiul fostului mare fotbalist este vizibil emoţionat.

Minutul 1: A început meciul! Atmosferă senzaţională pe Arena Naţională!

La 30 de ani de la sfertul din America, Generaţia de Aur va disputa un meci de retragere, în faţa a peste 50.000 de oameni. Nume grele din fotbalul mondial vor fi adversarii celor care ne-au adus atâta bucurie în tumultoşii ani de după evenimentele din decembrie 1989.

Lotul României

• Portari: Florin Prunea, Bogdan Stelea, Ştefan Preda..

• Fundaşi: Gică Popescu, Iulian Filipescu, Miodrag Belodedici, Dan Petrescu, Tibor Selymeş, Gheorghe Mihali, Răzvan Prodan (fiul lui Didi Prodan).

• Mijlocaşi: Gheorghe Hagi, Dorinel Munteanu, Costel Gâlcă, Basarab Panduru, Ioan Ovidiu Sabău, Ovidiu Stângă, Ionuţ Lupescu.

• Atacanţi: Marius Lăcătuş, Ilie Dumitrescu, Florin Răducioiu, Ion Vlădoiu, Viorel Moldovan, Adrian Ilie.

• Antrenori: Anghel Iordănescu, Gabi Balint.

• Medic: Pompiliu Popescu.