”Mi-l cere multă lume din străinătat”. Ar putea fi următoarea lovitură pe care o dă Gică Hagi ”Mi-l cere multă lume din străinătat”. Ar putea fi următoarea lovitură pe care o dă Gică Hagi
Verstappen, sancţionat cu „muncă de interes public” după ce a înjurat

VIDEO | Chindia - Ceahlăul 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Davordzie deschide scorul VIDEO | Chindia - Ceahlăul 0-1, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Davordzie deschide scorul
Campioana en titre Iga Swiatek s-a retras de la China Open din motive personale

Fosta campioană din Superligă, datorii de 60 de milioane de euro: ”De când am venit eu s-a vorbit mereu de insolvenţă!”

Stranierii U21 şi U20 convocaţi pentru acţiunile din luna octombrie ale naţionalelor Stranierii U21 şi U20 convocaţi pentru acţiunile din luna octombrie ale naţionalelor

Germania - Scoţia 5-1. Spectacol total în primul meci de la EURO 2024

EURO 2024 Publicat de Tudor Moisa pe 14 iun 2024

Germania a câştigat meciul de deschidere, scor 5-1 cu Scoţia. A fost un meci cu tote ingredientele: primul gol de la turneul final, primul gol din penalti, primul autogol, prima eliminare

Echipa naţională a Germaniei a învins vineri seara, la Munchen, scor 5-1, echipa naţională a Scoţiei, în meciul de debut al Campionatului European de fotbal 2024.

După o scurtă ceremonie de deschidere, care a durat un sfert de oră, Germania a dominat partida de la Munchen şi s-a impus cu 4-0 fără să forţeze. Scorul a fost deschis devreme, în minutul 10, de Florian Wirtz, care a îscris plasat şi a devenit cel mai tânăr marcator al germanilor la un turneu final european, având 21 de ani şi 42 de zile. În minutul 19 scorul a fost majorat de Jamal Musiala, un alt jucător de 21 de ani. Gazdele au cerut penalti la faultul lui Christie asupra lui Musiala, dar după consulatea VAR, arbitrul Turpin nu a acordat nimic. Nu a mai fost cazul în minutul 42, când Porteous l-a faultat pe Gundogan şi a primit cartonaş roşu, iar arbitrul a acordat penalti. A transformat Kai Havertz, care a stabilit scorul pauzei, 3-0 pentru Germania.

La reluare, Niclas Fullkrug a înscris pentru 4-0, atacantul german ajungând la 12 goluri în 17 meciuri disputate pentru naţionala ţării sale. În minutul 74 pe teren a intrat şi Thmoas Muller, aflat la meciul cu numărul 130 pentru Germania. Muller a pasat pentru golul anulat în minutul 76 aceluiaşi Fullkrug, din cauza unei poziţii de ofsaid, iar Antonio Rudiger a deviat în propria poartă un şut al nou intratului McKenna (min. 87). Însă Emre Can, convocat în urmă cu doar trei zile, a înscris ultimul gol al gazdelor, în minutul 90+3 şi Germania s-a impus cu 5-1 în meciul de deschidere al Euro 2024.

Germania - Scoţia 5-1 (Wirtz 11, Musiala 19, Havertz 45) // (Rudiger 87)

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt.- Andrich, Kroos, Gundogan - Musiala, Wirtz, Havertz

Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Raum, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Sane, Henrichs, Koch, Can, Undav

Min 90+4. Final de meci!

Min 90+3. GOOOL Germania! a marcat şi Emre Can!

Min 87. Goool Scoţia! Rudiger şi-a băgat mingea în propria poartă!

Min 68. Fullkrug a marcat din nou pentru Germania! Atacantul lui Dortmund a trimis un şut imparabil din apropierea careului!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+2. Final de primă repriză!

Min 45. Gooool Germania! Kai Havertz a marcat din penalty, iar nemţii au 3 goluri avantaj!

Min 19. GOOOL Germania! Musiala a dublat avantajul nemţilor după o pasă venită de la Havertz!

Min 11. GOOOOL Germania! Florian Wirtz a marcat cu un şut careu din apropierea careului mare!

Min 1. A început meciul!

Aşteptarea a luat sfârşit. Astăzi, de la ora 22:00, Germania va întâlni Scoţia în primul meci de la EURO 2024. Duelul va putea fi urmărit, în format live text, pe site-ul PrimaSport.ro.

Înfruntarea va avea loc pe Allianz Arena şi este singurul meci programat astăzi. Germania este gazda turneului şi deţine recordul de Campionate Europene câştigate, la egalitate cu Spania (3).

De cealaltă parte, Scoţia va participa pentru a patra oară la EURO, iar până acum nu a reuşit să treacă de grupe.

Ungaria şi Elveţia sunt celălalte două echipe repartizate în Grupa A, alături de Germania şi Scoţia.